You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Zeytinyağı MucizesiBunları Biliyor musunuz?

ZEYTİNYAĞI  MUCİZESİ

Kalbinizi koruyor, kolesterolünüzü dengeliyor, mide rahatsızlıklarına engel oluyor, kanseri engelliyor, derinize iyi bakıyor, saçlarınızı güçlendiriyor... Kısacası size sağlık aşılıyor. Üstelik güzel kokusunu ve lezzetini de esirgemiyor. İsterseniz odanızı bile aydınlatıyor.  Zeytin ağacının en önemli ürünü olan zeytinyağı insanoğlu tarafından “Sıvı Altın” olarak nitelendirilmiş olup önceleri sadece yakıt olarak kullanılırken daha sonra insan beslenmesindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Beslenme açısından neredeyse kutsal sayılan bir hazine... Aslında gerçekten de mutfaklarımızda hazineye dönüşen bir lezzet: Zeytinyağı.
Lezzetin ötesinde tam bir şifa deposu. Akdeniz diyetinin temeli. Pek çok beslenme uzmanı ve araştırma projeleri bu diyetin kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı korunmak ve ortalama insan ömrünü arttırmak açısından dünyadaki en sağlıklı diyetlerden biri olduğunu ortaya koymuştur. Akdeniz diyetinin temelini de zeytin yağı oluşturmaktadır. İşte bilinmeyen yönleri ile zeytinyağı..

Zeytin ağacı kutsal bir ağaç olup çok özeldir. Bin yaşına kadar yaşayabildiği ve hatta 3000 yaşında ağaçların bulunduğu bazı araştırıcılar tarafından ifade edilmektedir. Zeytin ağaçlarının uzun yaşamasının sırrı yapraklarındaki oleuropein maddesinden ileri gelmektedir. Bu madde zeytin ağacını hastalık ve zararlılardan korumaktadır. Keza bizlerin de hastalıklara karşı koruyucu görevini üstlenmektedir.
Vücudun neredeyse bütün organlarına faydası olan zeytinyağı, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sağlık verir.  Sağlıklı beslenmeye katkısı dünyaca onaylanmış zeytinyağının vücudumuzda faydalı olmadığı organ hemen hemen hiç yok. Zeytinyağı sağlık açısından insanlığa sunulmuş en büyük hediye. Anne sütü kadar yararlıdır. Mucizevi etkisini saçlardan, dişlere, kemiklerden beyne kadar vücudun her organında görmek mümkün.

Zeytinyağını gerek yemeklerde kullanmanın gerekse içmenin (kaşıkla veya bardakla) içerdiği A, D, K ve E vitaminleri sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

Zeytinyağı, üretiminden hemen sonra, hiç bir kimyasal işlemden geçmeden doğrudan yenebilecek tek bitkisel yağdır. Sağlıklı ve kullanıma uygun kabul edilen 2 tip zeytin yağı vardır. Doğal  ve rafine zeytinyağı. Doğal olanlar zeytinin sıkılmasından elde edilen ve süzme dışında hiçbir işleme tabi tutulmamış olan zeytinyağlarıdır. Asidi 0.8’e kadar olanlara “sızma”, 0.8 ile 2 arasında olanlara “birinci” deniyor. Rafine (veya riviera) denilen zeytinyağları ise çeşitli nedenlerden dolayı yenemeyecek kadar asitli olan zeytinyağlarının kimyasal ve fiziksel bir takım işlemlerden geçirilip yenebilir hale getirilmişi, tadı olsun diye içine yüzde 15 oranında doğal sızma katılır. Asidi en düşük olan daima en iyisidir denilemez belki ama genel olarak makbul kabul edilen düşük asitli doğal zeytinyağları. Asit oranı azaldıkça yağdaki zeytin tadı hafifliyor. ‘Zeytinyağı bana ağır geliyor’ diyenlerdenseniz “sızma”yı tercih edin. Asidi yükseldikçe tadı ve aroması yoğunlaşıyor. Salatada mesela, buram buram kokan bir zeytinyağı isteyenler sızma yerine naturel birinciyi tercih etmeli. Bu bir kalite değil zevk meselesi.

Zeytinyağı gerçekten çok hassas bir üründür. Işıktan, ısıdan, oksijenden ve zamandan etkilenen bir yağdır. Özellikle oksijen en büyük düşmanıdır. Oksijenle temas ettikçe lezzeti veren tatlar ve sağlık veren vitaminler kaybolur.

Bunları da bilmenizde fayda var; gerçek zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde pelteleşir veya donar, bu kalitesinin ve doğallığının göstergesidir. Isıtıldığında kalitesi bozulmadan sıvılaşır. Zeytinyağının kalitesi sadece rengine bakılarak anlaşılamaz. Onun tadını bilenler tarafından onu koklayarak ve tadarak duyusal özellikleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.
Zeytinyağı hava, ışık ve sıcakla temas edince ekşiyebilir. Bu nedenle hava almayan bir kabın içinde serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Ortalama 14°C zeytinyağının saklanması için idealdir.  Böylece zeytinyağınızın ömrü uzayacaktır.
Zeytinyağını en iyi cam, porselen ya da çelik kaplarda saklayabilirsiniz. Plastik ve metal kaplardan kaçınmanızda fayda var.

Daha birçok sağlık yararı sıralanabilecek zeytin  ve zeytin yağı bölgemizde de en kaliteli şekilde üretilmekte, sofralarınıza konuk olmayı beklemektedir.

  • Paylaş