You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Uykuya oruç tutturmakRAMAZAN

UYKUYA ORUÇ TUTTURMAK

Gazetelerin ramazan ilaveleri ramazanda beslenme uyarıları ile dolup taşıyor.  Beslenme uzmanları kanalları parsellemiş durumda. Hepsi, "Ramazan'da beslenme kurallarını" anlatıyorlar. Ramazanda beslenme  ve  orucun yan etkilerinden kurtulmanın" sihirli formüllerini anlatıyorlar. İftarda ne yemek gerekir? Sahurda ne tür gıdalar alınmalıdır? Ramazan ile beraber gelen aşırı kilolardan kurtulmak için ne tür egzersizler yapmak gerekir? Evet, bu tür bilgiler faydalı olabilir.   Ancak aşırıya kaçan  her konuda  olduğu gibi bu konuda da bir "doz aşımı" söz konusu. Bu yayın bombardımanı ile beraber oruç tutmak sanki sağlığı tehdit eden en önemli etken olarak görülmeye, gösterilmeye başlandı.
Tamam, "Ramazanda  beslenme " konusunda  beslenme uzmanları halkı bilgilendirme ye devam etsinler. Ama  oruç tutmayı bir "korku unsuru" haline getirmek de neyin nesi? 

 Bence Ramazan ayını  bir kilo verme  süresi olarak  görenler  zaten "orucun ruhunu" anlayamamış insanlardır. Siz eğer Ramazan ayını sadece mükellef iftar ve sahur sofralarından ibaret sayarsanız, bütün gün gözünüz saatte, "doyacağınız" anın hayaline kurarsanız,  günün yarısını uyuyarak geçiriyorsanız yani orucu uykuya tutturuyorsanız söylenecek fazla bir şey yok demektir...
Kuş sütünün eksik olmadığı mükellef sofralarda, bütün günün "hıncını" alırcasına tıkınmanın, "nefsi terbiye etmekle" ne ilgisi var?

Oruç; dünya malının size ait olmadığını, bu alemin gelip geçici olduğunu anlatır ve halinden anlamanızı sağlar. Oruç, mide ile değil, beyin ve ruh ile tutulduğu zaman makbuldür. Ben büyüklerimden bunu gördüm buna inanırım.

"Ramazan ayındaki en yanlış düşüncelerden biri bu ay içinde özelikle kilolu insanların zayıflayacağını düşünmesidir. Ancak  oruç bir zayıflama yöntemi değildir. Oruç tutmak sağlıklı insanlar içindir. Kilo verme yöntemi değildir.Kilo vermek için oruç tutanların kilo veremedikleri bilinmektedir. Hareket azlığı, metabolizma hızının yavaşlaması kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Ramazanda kilo almamak için nelere dikkat edilmelidir.

Mutlaka sahura kalkın.

Sahur yemeklerini azar azar, iyice çiğneyerek yiyin. Çiğ sebze, domates, salatalık gibi yiyeceklere mutlaka sahurda yer veriniz. İftarda orucunuzu hafif bir yemekle açın. Sebze yemekleri tüketin, ağır tatlılardan kaçının. Bol su için.

Akademik verilere göre ramazanda insanlar bir öğün eksik yemelerine karşın daha fazla tüketimde bulunuyorlar bu da yapılan alışverişin sayısını ve maliyetini artırıyor.

Bu gelişmenin temel nedenleri; insanların aç karnına alışveriş yapmaları ve daha çok satın alma isteği duymaları. Diğer neden ise gerek gıdaya ayrılan bütçelerin artması gerekse kalabalık iftarlar nedeniyle toplu alışverişlerin gerçekleşmesi. 

Hayırlı, kolay Ramazanlar

  • Paylaş