You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

TATİLDE BESLENMEBunları Biliyor musunuz?

TATİLDE BESLENME

Dört gözle beklediğimiz, tüm yıl hayalini kurduğumuz yaz tatilinin tam zamanı. Yaz tatili denildiğinde deniz, kum, güneş kadar dondurma ve soğuk içeceklerde aklımıza geliyor. Peki yaz tatili dönüşünde keyifli anılarımız ile beraber 3-5 kiloyu üzerimizde getirmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Tatilde erken uyanmak hem zamanı değerlendirmek hem de kilo almamak için oldukça önemlidir.

Birkaç çeşit peynirden oluşan, yumurtanın haşlanmış, menemen veya omlet olarak bulunduğu, bol sebze-meyve ve 1-2 dilim posalı ekmekten oluşan proteince zengin bir kahvaltı ile güne başlamak kısa sürede doygunluk sağlayacak ve gün içinde abur-cubur tüketimini engelleyecektir.

Öğle saatlerinde zeytinyağlı sebze yemekleri, salatalar, yoğurt, 1-2 dilim posalı ekmek tüketmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer tatilde sabah uyumayı tercih edenlerdenseniz öğlen yemeği yerine 3 saat arayla yapılan 2 tane ara öğün yapılmalıdır. Bu ara öğünlerde mevsim meyveleri, süt, yoğurt, evde yapılmış şekersiz meyve suları veya soğuk bitki çayları, kepekli bisküviler veya minik sandviçler tercih edilebilir.

Akşam yemekleri et / tavuk / balık ve zeytinyağlı sebze yemekleri, salatalar ağırlıklı olursa günlük beslenmemiz tüm besin gruplarından dengeli şekilde tamamlanmış demektir. Akşam yemeğinde genel olarak ızgara menüsü yer alır. Protein ağırlıklı akşam yemeğinin yanında zeytinyağlı sebze yemeklerine, salatalara yer vermek et tüketim miktarınızı ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Havanın sıcak olması su tüketimini oldukça önemli hale getirmektedir. Erkekler 14 bardak (2,8 lt), kadınlar 10 bardak (2 lt) su tüketmelidir. Serinlemek amacıyla su yerine tüketilen soğuk çayların ve gazlı içeceklerin şeker ve fazlaca kalori içerdikleri unutulmamalıdır.

Yüzme, yürüyüş, bisiklet, sörf gibi aktivitelerle günlük enerji harcaması arttırılmalıdır.

Yatmadan 3 saat önce besin tüketimi mutlaka sonlandırılmalıdır.

Herkese tüm yılın yorgunluğunu atacağı, her anın keyfini doya doya çıkaracağı ve kilo almadan memleketine döneceği iyi tatiller dilerim.

Dyt.Dilara SÜNGÜ BULUT

  • Paylaş