You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Süt ve ürünleri hakkında sıkça sorulan sorularBunları Biliyor musunuz?

Süt Nasıl kaynatılmalıdır?

 

Laktoz içeren süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinden yaklaşık 30-120 dk sonra şişkinlik, mide bulantısı, ishal ve aşırı gaz gibi sindirim sistemi şikâyetleriniz oluyorsa laktoz intoleransınız olabilir. Bu belirtilerin şiddeti ise kişiden kişiye ve coğrafi özelliklere göre değişen genetik faktörlerle farklılaşabilir. Laktoz intoleransı bireylerde doğuştan ya da ileri yaşlarda görülebilir. Dünyada özellikle Akdeniz, Asya ve Afrika toplumlarında laktoz intoleransıyla sıklıkla karşılaşılır. Laktoz intoleransının belirtilerini oluşturacak laktoz miktarını etkileyen faktörler; yaş, kalınbağırsaktaki bakteri özellikleri, sindirim sisteminin boş olma oranı gibi özelliklere göre değişmektedir. Laktozu sindiremeyen bireyler, sindirim bozukluklarını önlemek için süt içmekten kaçınmakta, bu da kalsiyumun yetersiz alımı ve sebebiyet verdiği diğer rahatsızlıklara (osteoporoz, hipertansiyon, bazı kanser türleri) yol açmaktadır. Bu durumda laktozlu besinlerin tüketim miktarı azaltılabilir ya da laktozsuz süt ürünleri tüketilebilir.

Sütün doğal yapısında laktoz adı verilen süt şekeri bulunur. Bu doğal şekerin parçalanması ince bağırsaklarda laktaz enzimiyle gerçekleşir ve vücuttan emilimi sağlanır. İnce bağırsaklarda laktaz enziminin yetersiz oluşu laktozun parçalanmasını engeller ve bunun sonucunda ishal, gaz, şişkinlik gibi sindirim şikâyetleri oluşur. Bu durum laktoz intoleransı olarak isimlendirilir.

Laktoz intolerans nasıl anlarsınız?

Evde almış olduğunuz süt ile yoğurt mayalamak istiyorsunuz. Ancak mayanızın olmadığını farkettiğiniz de sakın üzülmeyin. Çünkü kendi nohuttan yoğurt mayası yapmak çok kolay. Bunun için 6-7 adet nohut, bir kavanoz ve 1 bardak sütünüz olması yeterli. Peki nohuttan yoğurt mayası nasıl yapılır?

6-7 tane nohut Süt (hazır olmayacak)  NOT: Eğer açık süt aldıysanız 15 dakika taşım taşım kaynatacaksınız. Süt 37-38 derece civarında olacak.

Temiz bir kavanozun içerisine 6-7 adet haşlanmamış nohutu atınız. Ardından 1 bardak sütünüzü de kavanozun içerisine boşaltınız. Daha sonra kavanozu alıp ağzını kâğıt havlu ile kapatın. (Kavanoz kapağı kullanmayın.) Bu kavanozu çalışmayan fırınınızın içerisine yerleştiriniz. 24 saat boyunca bekletiniz. Bu 24 saat içerisinde mayalanma süreci gerçekleşmiş olacak.Daha sonra nohuttan maya yapımınız başarıyla gerçekleşmiş olacak.

Bir gün daha buzdolabında beklettikten sonra şişenin ağzını açarak bir süzgeçten süzüyoruz. Süzgeçte kalan çökelek gibi katılaşan kısmı ise ayırıyoruz. Ayırdığımız kısmı ilk yoğurt mayalanması için kullanabiliriz.

İlk yoğurt mayalama denemesi başarısız olabilir

Örneğin iki bardak kaynamış çiğ inek sütünü 65 derecede kaynattıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Sütü toprak kasenin içine koyun, ardından yaptığınız yoğurt mayasını sütün içine atın. Bir süre karıştırdıktan sonra kasenin ağzını kapatın ve kaseyi sıcak bir şeylerle sarın.  24 saat bekledikten sonra ev yapımı yoğurdunuzu kase ile birlikte alıp buzdolabına koyun. Eğer ev sıcaklığını tutturmakta zorlanıyorsanız, maya yaparken kullandığımız tekniği kullanabilir, fırınınızı 3 ya da 4 dakika 100 derecede bekletebilir ardından yoğurdu fırının içine koyabilirsiniz.

İlk yaptığınız organik yoğurt mayası tutmamaş olabilir, pes etmeyin tekrar tekrar yapın. İlk yaptığınız yoğurt mayası ile yaptığınız yoğurt çok sulu olabilir. Bunu dikkate almayın çünkü üç ya da dördüncü denemede tam yoğurt kıvamı ve tadı tutturabileceksiniz. Artık yoğurt yapma işlemine geçebilirsiniz.

Laktoz intoleransı nedir?

Yoğurdunuzu mutlaka ama mutlaka altına tabak ya da kap koyarak yüksek bir yere bağlayın. Ardından tüm suları süzülene kadar süzdürmeye devam edin. Peynir gibi koyu kıvamlı ve şekilli olması için tamamen süzdürdükten sonra üzerine birkaç tane ağırlık koyarak 1-2 saat bekletin. Tamamen süzülünce bir kaba ya da tabağa alıp tüketebilirsiniz. Kapların içerisinde, ağzı kapalı bir şekilde 1 - 1,5 hafta kadar tazeliğini koruyarak dayanacaktır. Bezin dört ucunu yukarıda birleştirip yüksek bir yere asın. Altına damlayan suları toplayıp ayrıca kullanın. Yaklaşık 24 saat sonra yoğurttan su çıkmaz olunca bezden alıp cam kavanozda saklayın. Bunun biraz daha uzun ömürlü olmasını isterseniz biraz tuzla karıştırabilirsiniz. 1 kg yoğurt 24 saat süzüldüğü zaman 600 gr yoğurt suyu ve 400 gr süzme yoğurt çıkıyor.  Çıkan yoğurt suyunu atmıyoruz. O da, en az yoğurt kadar kıymetli. olduğu gibi içebilir veya hamur işlerine katabilirsiniz. Buzdolabında saklamayı unutmayın!

Nohutla yoğurt mayalama

Probiyotikler, sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan ve temel beslenmenin yanında sağlık açısından çok yararlı olan canlı organizmalardır. Bir ürünün probiyotik olarak adlandırılabilmesi için, bilinen yoğurt mayaları ile birlikte bir veya daha fazla probiyotik kültür de içermesi gerekmektedir (ör: Lactobacillus bulgaricus, streptococcus thermophilus, acti regularis, vb). Bu mayaların vücudumuzda faydalı etkiler gösterebilmeleri için, bağırsaklara canlı olarak ulaşmaları gerekmektedir.

Probiyotik yoğurtların, yapısı itibarıyla anne sütüne benzer bir etkiye sahip olduğu söyleniyor. Bu yoğurtların en büyük faydası, bağırsak tembelliğine ve kabızlık sorunlarına iyi gelmesi. Düzenli tüketilen probiyotik yoğurdun, kalın ve ince bağırsakta pek çok sorunu giderdiği ve hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar bulunuyor. Yoğurt yendiğinde vücuda giren bakteriler, emilmeden bağırsaklara kadar geliyor, burada yerleşiyor ve etkisini göstermeye başlıyor. En az 15 gün tüketildiğinde, karında şişkinliği, kabızlığı, sindirim sorunlarını, bağırsak enfeksiyonları ve idrar yolu iltihabını engelliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

“Probiyotikler, sağlığa yararlı, bağışıklığınızı güçlendirici dost bakterilerdir. Vücudunuzda savunma gücü antikorları üreten bağışıklık hücrelerinin yüzde 70’i sindirim sisteminde yaşamaktadır. Probiyotik gücü arttırmak, bağışıklık gücünü arttırmak anlamına gelmektedir. Probiyotik gücünüzü arttırmak ve canlı biyolojik güçler olan dost bakterilerden daha çok yararlanmak için probiyotik süt içeceklerinden, mayalı besinlerden veya probiyotik içeren çoklu vitamin ve mineral karışımlarından yararlanabilirsiniz. Yeni bir çalışma probiyotik bakterileri içeren çoklu vitamin mineral karışımlarının soğuk algınlığına yakalanmayı engellediğini kanıtladı.

Süzme yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurdu çok seviyor, o olmadan sofraya oturmuyor, kaşık kaşık yemeden duramıyorsunuz. Ancak söz konusu yoğurdun biriken fazla suları olduğunda onları göz göre göre lavabodan aşağı döküyorsunuz. Üzgünüz ama çok büyük bir hata yapıyorsunuz. Görünüş olarak çok iştah açıcı görünmese de yoğurt suyu aslında çok ama çok faydalı bir besin. Öyle ki tam bir kalsiyum deposu olan, B12 vitamini yönünden ve probiyotik açıdan oldukça zengin olan yoğurt suyunun sağlığımıza sayısız faydası var.Yoğurt suyunun faydalarını öğrendikten sonra ister ev yapımı ister hazır olsun yoğurdun suyunu döktüğünüz her an için pişman olacaksınız. Çünkü içindeki bakteriler anti kanserojen etkiye sahip, bu yüzden birçok kanser türüne karşı kalkan oluyor Çünkü içinde yer alan probiyotikler sayesinde kötü huylu tümörlerin gelişimini önlüyor. Çünkü yüksek oranda kalsiyum ve potasyum barındırdığı için diş ve kemik sağlığı için birebir.

içerdiği probiyotikler sindirim sistemini düzene sokar ve kabızlığa çözüm oluyor. içindeki B2 vitamini sayesinde çocukların hem zihinsel hem fiziksel gelişimlerini destekliyor içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde kişiye enerji veriyor; halsizliğe ve anksiyeteye derman oluyor

uzun süre tok tutma özelliğiyle yaptığınız diyeti destekliyor ve B2 vitamini sayesinde diyetlerin vücudunuzu yıpratmasına engel oluyor. yoğurt suyunun içindeki yararlı bakteriler, vücudumuzdaki toksinlerin zararsız hale getirilmesine yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunması sebebiyle cilt sorunlarına, lekelere ve sivilcelere karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Halsizlik sorunlarının önüne geçerek vücuda zindelik ve enerji vermesi de yoğurt suyu faydaları arasındadır. Yoğurt suyu elde etmek için hazır veya ev yapımı yoğurdunuzu tüketirken zaman içinde kabın dibine süzülen suları toplayın. Bu suları buzdolabında sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Daha fazlası içinse tercihen evde yaptığınız yoğurdu, gıda güvenliğine uygun bir bez torbaya veya tülbente koyun. Altına bir kap yerleştirerek süzülmesini bekleyin. Böylece hem yoğurdunuzun kıvamı artacak hem de ihtiyacınız olan yoğurt suyunu alabileceksiniz. Süzmeye uzun süre devam ederseniz de süzme yoğurt elde edeceksiniz.

Propiyotik yoğurt

İyi kalitede, taze ve temizliğine güvendiğiniz bir çiğ süte ihtiyacınız olacak. Elinizde böyle bir süt varsa derin bir tencerenin üzerine süzgeç ya da tülbent oturtarak işe başlayın. Sütünüzü bu tülbent ya da süzgeçten geçirin. Yabancı maddelerin bu şekilde üzerinde kalmasını sağlayın.

Tencereyi ocağın üzerine alın. Orta ateşte tahta kaşık yardımıyla sütü havalandırarak (havalandırmaktan kasıt belli bir yönde karıştırırken arada bir sütün bir kısmını kaşığın üzerine alarak yukarıya kaldırıp geri dökülmesini sağlamak) kaynatmaya başlayın. Bu şekilde havalandırarak 6-8 dakika kadar kaynattın. Fokurdamaya başlayıp süt yükseldiğinde ocağın altını en kısığa alın ve 10 dakika daha kaynatın.

Ardından ocaktan alın ve oda sıcaklığında ılımaya bırakın. Bu aşama yoğurdu mayalamaktaki en önemli aşama. Çünkü doğru ısıyı yakalayamazsanız yoğurdunuzu mayalamanız zor olacaktır. Eğer termometreniz varsa 42-45 dereceyi gördüğünüzde hemen mayanızı ilave edin. Ancak termometreniz yoksa serçe parmağınızı sütün kenarına hafifçe daldırın. Parmağınızı yakmayan bir ısı hissediyorsanız ne tamamen soğuk ne de tamamen sıcaksa mayalanma vakti gelmiş demektir. Maya miktarını da 1 litre süte 1 yemek kaşığı maya olarak düşünebilirsiniz. Dilerseniz içine bir miktar şeker ya da tuz da ilave edebilirsiniz. Mayanızı bir kabın içine koyun ve bir miktar süt ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı sütün içerisine ilave edin ve karıştırmaya devam edin.

Yoğurt suyunun faydaları nelerdir?

Süt limon suyu veya sirkeyle kestirilir . Amacınız lor peyniri veya çökelek yapmaksa sütü ocağa koyun kaynamaya başlamadan kaymak tutmaya başladığında elinizde hangisi varsa (tercihen limon) yarım limon sıkın. Kaynamaya başlayınca bir iki dakika daha kaynatın katılaşmaya başladığını göreceksiniz. Altını kapatın üstünü temiz bir havluyla örtün . İki saat bekledikten sonra tel süzgecin üzerine iki kat tülbent örtün ve katılaşmış sütünüzü süzün. Tahminen 2 saat içinde süzülecektir suyunu iyice sıkın ve bir kaba alın.

Bu şekilde kapaklı bir kapla buzdolabına kaldırıp 5-6 gün içinde tüketmeniz gerekiyor, çünkü doğal peynir olduğu için çabuk bozuluyor. Hemen tüketemeyecekseniz küçük parçalar halinde dondurucuya atıp saklayabilirsiniz. Bu arada kesinlikle süzdüğünüz suyu atmıyorsunuz, peynir altı suyu denilen inanılmaz faydalı bir su o. Hamur işi yaparken su yerine kullanabilirsiniz, çorbalarda kullanabilirsiniz. Ben kavanozlara koyup dondurdum, Gökçe'ye çorba yaparken çıkarıp kullanıyorum.

Yoğurt nasıl mayalanır?

Uzun süre bekletilen sütlerde topaklaşma ve oluşan bu topakların bir çökelti oluşturması görülür. Sütün kesilmesi olarak adlandırılan bu durum genellikle çiğ sütte görülür. Sütün kesilmesini sağlayan şey ise süt içerisinde bulunan bir bakteri çeşididir. Bekletildiğinde süt içinde bulunan yağ damlacıkları yavaş yavaş sütün üzerinde toplanıp bir tabaka oluşturmaya başlarlar. Süt üzerinde oluşan bu tabakaya kaymak denir ve kaymak oluşumu sonucunda da alt kısımda zayıf olarak adlandırılan yağ oranı azalmış olan süt kalır. Süt dışarıda bir süre daha bekletilmeye devam edilirse bu durumda süt asidi bakterileri hızlı bir şekilde üremeye devam ederler. Bu bakteriler süt içinde doğal olarak bulunan süt şekerini besin maddesi olarak kullanırlar. Bakteriler bu şekilde beslenmeleri sonucunda da atık madde olarak asit üretirler. Çoğalan bakterilerin ürettikleri asit miktarı da artar. Bakterilerin üretmiş oldukları bu asit ise sütte bulunan kazein adlı bir proteini etkilerler. Asit ile kazein arasında meydana gelen etkileşim sonucunda kazein proteinleri topaklaşarak çökelti oluştururlar. Bu olaya sütün kesilmesi denir. Bazen süt, kaynatma esnasında da kesilebilir. Bunun sebebi sütün kaynatılmadan önce uzun süre beklemiş olması ve içindeki bakteri sayısının artmış olmasından kaynaklanmaktadır. Süt kesilmeye başladıktan sonra bu durum tersine çevrilemez. Kesilen sütün bir daha sıvı olarak tüketilmesi mümkün olmasa da bu sütten lor peyniri yapılabilir.

Süt Nasıl kestirilir?

Süt kaynatma miktarı belli süreden ne az ne de çok olmalı ideal dengeli olması gerekir. Bildiğiniz üzere işlenmemiş yani çiğ süt için de birden çok bakteri ve zararlı gözle görünmeyen mikropları barındırır, bundan dolayı da bu şeyleri sütten arındırmak içinde kaynatmamız kesinlikle şarttır. İşte bu arındırma işlemini de ocakta ateşte yapmamız gerekmektedir. Yalnız kast ettiğimiz pastörize sütler değildir. Pastörize sütler zaten kaynatılıp o şekilde paketlenmesi gerçekleşiyor, onları buzdolabından çıkarıp direk içebilirsiniz. Bu soruna açıklık getirdikten sonra çiğ süt ne kadar kaynatılır bunun detaylarını paylaşalım. İnsan sağlığı açısından son derece önemli ve zorunlu bir noktadır. Bazı kişiler öyle içilse ne olabilir diye soruyor. Birçok hastalığa davetiye çıkarır ve bağırsak gibi organları çok fazla etkiler.  Süt bir tencerenin içine alınarak ocakta kaynatılır. Süt kaç dakika kaynatılmalı sorusunu detaylı olarak anlatacağız. Tencereye koyduğunuz sütü orta ateşte 10 dakika kaynatmanız ve sonrasında kısık ateşte birkaç dakika daha kaynatmanız onun bakteri ve mikroplardan arınması için iyi yeterli bir süre olur. Belirtilen süreden çok daha fazla kaynatırsanız ayrıca sütün içindeki besin değerleri ayrıca da tenceredeki süt miktarını azaltır. Sütü fazla kaynatmak dibinin tutmasına da neden olur. Bu da sütün tadını bozacağı gibi tencereyi temizlerken de işinizi epey zorlaştırabilir. Bütün bu sorunları yaşamamak için sütü gerektiği kadar kaynatmaya dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle de sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı bir süt içmenin tadını çıkarırsınız.

Süt neden kesilir?

  • Paylaş