You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

PASTÖRİZE SÜTBunları Biliyor musunuz?

Pastörize  süt  sağlığa zararlı mı?

Sütün bakteriyel kontaminasyonu önleyen “yerleşik” bir güvenlik mekanizması var mı?

 Pastörizasyon, sütteki insanları çok hasta yapan birçok bakteriyi öldürmenin etkil ve güvenli bir yoludur.

Çiğ süt iyi bir faydalı bakteri kaynağı mıdır?

Çiğ süt bakteri içerir ve bazıları zararlı olabilir. Dolayısıyla, çiğ süt tüketmeyi düşünüyorsanız, bunun faydalı bir bakteri kaynağı olduğuna inanıyorsanız, zararlı bakterilerden hastalanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bazı bakteri türlerinin sağlığınız için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız, onları bu kadar yüksek risk içermeyen gıdalardan almayı düşünün. Örneğin, yoğurt ve kefir gibi pastörize fermente gıdalar, yemek için güvenli olan bakteriler içerir.

Yıllardır çiğ süt içen insanları tanıyorum ve hiç hasta olmamışlar. Neden?

Çiğ sütte mikropların varlığı tahmin edilemez. İnsanlar hastalanmadan uzun süre içebilir ve sütleri kirlenirse hastalanabilirler.

Pastörizasyon nedir ve pastörize süt nedir?

Pastörizasyon, sütün hastalığa neden olan mikropları öldürmek için yeterince uzun bir süre yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılması işlemidir . Pastörize süt, bu işlemden geçmiş süttür.

Pastörizasyonun tarihi nedir?

Pastörizasyon, milyonlarca insanın hastalandığı ve tüberküloz, kızıl ateş, tifo ateşi ve çiğ süt yoluyla bulaşan diğer hastalıklardan öldüğü bir zamanda icat edildi. Pastörizasyon milyonlarca insanın hastalanmasını önledi. Sütün rutin pastörizasyonu 1920'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde başladı ve 1950'de kontaminasyonu ve insan hastalıklarını azaltmanın bir yolu olarak yaygınlaştı. Hastalanan insan sayısında dramatik düşüşlere yol açtı. Çoğu Veteriner hekim, halk sağlığı uzmanı ve sağlık hizmeti sağlayıcısı pastörizasyonu halk sağlığının en etkili gıda güvenliği müdahalelerinden biri olarak görmektedir!

Birçok tıbbi ve bilimsel kuruluş, insanlar tarafından tüketilen tüm sütler için pastörizasyon yapılmasını önermektedir.

Pastörizasyon sütün besinsel yararlarını değiştirir mi?

İçme sütünün besinsel faydalarının çoğu, çiğ süt içme ile birlikte gelen hastalık riski olmadan pastörize sütten elde edilebilir.

Çiğ sütün pastörize sütten daha fazla enzime ve besine sahip olduğu doğru mu?

Pastörizasyonun ısıtma işlemi sütteki bazı enzimleri etkisiz hale getirir, ancak bilim çevreleri bu enzimlerin insan sağlığı için önemli olduğuna inanmazlar. Bazı besin öğeleri pastörize sütte bir miktar azalır, ancak bu besin öğelerin diğer birçok kaynağı vardır. Örneğin, C vitamini pastörizasyonla azaltılır, ancak çiğ süt insanlar için önemli bir C vitamini kaynağı değildir.

Pastörize süt hiç hastalıklara veya salgınlara bağlandı mı?

Pastörize süt ürünleri zaman zaman hastalıklara ve salgınlara neden olur. Genellikle bu, pastörizasyon işleminden sonra soğuk zinciirin kırılmsaıyla olmuştur. Pastörizasyondan sonra sütte, şişelenmiş, kapatılmış , soğutulmuş ve tüketici tarafından düzgün bir şekilde işlenen pastörize sütün, hastalığa neden olan mikropları içermesi çok olası değildir. İnsanların içtiği büyük miktarda pastörize süt göz önüne alındığında, ondan hastalık riski çok nadirdir.

  • Paylaş