You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Korona  (COVID-19 ) Pandemisi'nde beslenmeBunları Biliyor musunuz?

Korona  (COVID-19 )Pandemisi'nde beslenme

COVID-19’un hızla yayıldığı bu günlerde, kişisel olarak  bu salgından korunmak için iki  etkili yolun; karantina tedbirleri  ve kişisel hijyene özen göstermektir. Bunların yanında , sağlıklı kalabilmek için  sağlıklı beslenmenin önemi unutulmamalıdır .

Öncelikle "Yeni koronavirüsten koruyacak mucize gıdalar var mı?" sorusuna yanıt vereyim.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayacak tek bir gıda veya takviye olmadığı gibi, COVID-19'a karşı koruma kalkanı görevi görecek mucize gıda veya diyet de yoktur!

Kelle paça çorbası, ev yapımı turşu ve yoğurt’da  aynı durumda.

Corona virüse karşı savaş, ilk önce bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmekten geçiyor. Siz siz olun bu dönemde yiyeceğimiz bazı sebze ve meyvelerin etkisini sakın ola küçümsemeyin. 

Bağışıklık sistemi, vücudu mikroorganizmalara karşı savunan  etkili bir korunma mekanizmasıdır. Vücudumuza virüslere karşı savunmada  destek olabilecek  bağışıklık sistemi için; dengeli, sağlıklı beslenme etkili olacaktır.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin ilk adımı; SU TÜKETİMİ . Vücuttaki toksinleri atmak, hücreleri diri tutmak, metabolizmayı canlandırmak  ve  en önemlisi  bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve için bol sıvı  tüketimi ihmal edilmemelidir. Gazlı içecekler, kahve bu ihtiyacı karşılamaz.

Menülerde;  süt ve ürünleri, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et, kuru baklagiller , sebze ve meyveler, zeytin ve zeytinyağı, tam tahıllar ve kuruyemişlere dengeli bir biçimde yer verilmelidir.

Sofralarınızı renklendirin. Menüler tek besin öğesi grubundan oluşmamalıdır. Farklı besin öğeleri içeren renkli tabaklar sofrada olmalı. Böylece, güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan besin öğeleri  karşılanmış olur.

 Roka, maydanoz, ıspanak, tere gibi lif içeriği yüksek bu besinler hem B kompleks vitaminlerini, hem de C ve E vitaminlerini içerir. Bağışıklık sisteminizin çok daha güçlü olması ve güçlü kalması için hemen hemen her öğününüzde yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun beraberinde çocuklarınızın sebze yiyemediği durumlarda onlara sebzeyi daha besleyici bir yöntemle tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Corona Virüs Beslenme standartlarımızı sebzeli erişteler ile değiştirerek de sağlayabiliriz hem tahıl alırken hem de sebze ile gerekli mineralleri ve vitaminleri almış olabiliriz.

Bağışıklık sistemimi ve kemik sağlığı için  vücudumuzun gereksinim duyduğu besin öğesi D vitaminidir. Dengeli ve sağlıklı besleniyor olsanız bile diyetteki besinler, vücudun Vitamin D gereksinimini karşılamayabilir. Normal şartlarda, güneşi  bir günde 20 dakika el ayası ve yüzü güneş ışınlarına maruz kalması  , gereksinimi karşılamak için yeterlidir. D-vitamini vücutta depolanabildiğini için, 1 aylık evde kalma ile bu konuda bir sıkıntıya girmenize gerek yok. Ayrıca uygunsa günlük balkonda 15-20 dk geçirmek de bu konuda bir çözüm olabilir.

Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan bu hastalık için korunma önlemlerine dikkat etmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmalıyız.  Yeterli uyku (günde 7-8 saat), stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkol kullanmamak özetle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ilk basamakta yapmamız gerekenler arasında yer alır.

Düzenli ve dengeli beslenmeye yani yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye çalışmalıyız. Yeterince kanıt olmasa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini işe yarayabilir.

Sağlıcakla Kalın

  • Paylaş