You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

KEFİR SAĞLIĞINIZA KEFİLBunları Biliyor musunuz?

KEFİR Sağlığınıza KEFİL

Kefir, Kafkas Türkleri tarafından keşfedilen, sütü fermentasyonu  ile elde edilen, içilebilir kıvamda, birçok beslenme ve sağlık unsurunu  içeren bir süt ürünüdür. Kefir ekşi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana,  içerdiği  bakterilerin bağırsak sisteminde tutunma özelliği olan probiyotik yapıları ile de yoğurda benzemektedir.  Fermente süt ürünü olduğu için, bileşimindeki  protein, mineral  ve vitaminler ile “dengeli beslenmeye” büyük destek sağlar.

Efsaneye göre kefirin tarihçesi yüzlerce yıl öncesinde Hz. Muhammed’in Kafkasya dağlarında yaşayan insanlara armağan ettiği ve nasıl kullanacaklarını anlattığı kefir taneciklerine dayanır. Kafkas halkı  tarafından “gençlik iksiri” olarak görülen kefir, bu halkın 100–130 yıl kadar  sağlıklı bir ömür sürdürebilmelerinin sebebi olarak gösterilmektedir. Kefirin bilinen ilk tarihi ise Hun İmparatoru Atilla'nın Roma İmparatorluğu seferi esnasında askerlerin güçlerini artırmak için kullanmış olmasıdır.

Kaliteli ve sağlıklı yaşama katkısı; kefirin bileşiminde bulunan probiyotik bakteri ve mayalardan kaynaklanır. Kefirde doğal olarak yer alan bakteriler ve mayaların karşılıklı etkileşimi sonucu oluşan asetik asit, laktik asit, hidrojen peroksit gibi antimikrobiyal maddeler, bu içeceğin düzenli tüketilmesi durumunda sağlık açısından faydalar içermektedir. KEFİR; bu özellikleri ile doğal antibiyotik görevi görerek ”iyileştirici etkiye” sahiptir.

Toksik maddelerden vücudu temizleyen antioksidan, ve antikanserojenik özellikler KEFİR’in tedavileri ”destekleyici ve koruyucu” rolünü güçlendirmektedir. Kefirin bir ilaç olarak algılanmaması, sağlıklı yaşam ve tedavi sırasında bir destek gıda olarak düşünülmesi gerekmektedir.

KEFİR; bağırsak florasını güçlendirerek sindirim sistemini mükemmel hale getirir. Sinir sistemine olumlu katkılar yaparak rahatlama sağlar, uykusuzluğa iyi gelir, çeşitli hormon salgılarının seviyelerini dengeler ve normalleştirir. KEFİR; besleyici, koruyucu, tedavileri destekleyici ve iyileştirici özellikleri nedeni ile bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubunun, her zaman rahatlıkla istediği kadar tüketebileceği  doğal bir sağlık ve mutluluk içeceğidir.

Kefir sütten yapıldığı için, süt içindeki yağ, laktoz, mineral maddeler ve vitaminler gibi besin maddelerinin tümünü yapısında bulundurmaktadır. Hatta oluşumu sırasında bazı vitaminlerin sentezlenmesi, proteinlerin ve laktozun kısmen parçalanması, kefirin beslenme değerini artırmaktadır.

Kefir; besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra, sağlık üzerine de olumlu etkileri ile bilinmektedir. Kefirin yapısında bulunan mikroorganizmalar bu ürünün kolay sindirilmesini sağlamakta, böylelikle besin elementlerinin vücut tarafından emilimi artmaktadır. Kefir, dünyanın çok değişik bölgelerinde tüberküloz, kanser ve mide-barsak bozukluklar gibi hastalıkların  tedavisinde destekleyici unsur olarak geniş çapta kullanılmaktadır. Son yıllarda kefirin bazı kanser türlerini kontrol etme özelliği, kolesterol düşürücü etkisi ve bağışıklık üzerine etkileri ile ilgili olarak pek çok çalışma yapılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Kefir her yaş grubundaki insanlar için uygun bir içecektir. Bir yaş altı çocuklardan yaşlılara  kadar herkes kefir içebilir. Vücudumuz için gerekli olan karbonhidrat , protein , yağ , vitamin ve mineraller gibi pek çok besin öğesi kefirde mevcuttur. Bu besin öğeleri sağlıklı beslenmenin temel taşlarındandır. Her gün bu besin öğelerinin her birinden almak zorundayız. Kefir özellikle çocukluk , hamilelik , emziklilik , ve yaşlılık dönemlerinde vücudun ihtiyaç duyduğu mükemmel bir gıdadır. İçeriğindeki kalsiyum çocuklarda kemik ve dişlerin gelişmesi ve korunması için faydalıdır. Emzikli annelerin süt salınımını arttırır. Ayrıca çocukluk , ergenlik ve hamilelikte artan protein ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Kadınlarda menopozdan sonra görülen osteoporozun önlenmesi için kullanılabilir. İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde yaşlılık döneminde vücut direncini arttırır.

  • Paylaş

Bizi Takip Edin

Sen de bilinçli bir gıda tüketicisi olmak ve bizi yakından takip etmek istiyorsan buradayız