You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

KAHVALTI YASAKLANMALI MI?Bunları Biliyor musunuz?

OKUL BAŞARISINDA KAHVALTININ ÖNEMİ

Deney hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalardan sağlanan veriler kan şekerinin yeterli düzeyde olmasının öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevlerini düzenlediğini işaretlemektedir. Araştırma sonuçları kahvaltı yapmanın anımsama performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Özellikle beslenme durumu kötü olan çocuklarda, kahvaltı, öğrenme performansını yükseltmektedir.

Kahvaltının, büyüme dönemindeki çocuklarda günlük enerji ve besin gereksinimine katkısının yanında, okul başarısı üzerine de etkisi bulunmaktadır. Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 10-12 saatlik bir süre geçmekte ve vücudumuz uyurken de çalışmaya devam etmektedir. Bu süre içinde vücut, besinlerin tümünü kullanır. Yeni bir güne sabah kahvaltı yaparak başlamak, güne istekli başlamada ve verimli bir şekilde sürdürmede büyük rol oynamaktadır.

Kahvaltı yapmayan çocukların derste konsantrasyonları azalmakta, verilen bilgileri sonradan hatırlama performansları düşmektedir. Kahvaltı beyne enerji sağlamakta ve öğrenmeyi olumlu yönde etkilemektedir.

Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşamaz. Kahvaltıda yeterli protein tüketilmelidir. Özellikle süt, tahıl ve meyve (Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biride meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur ve bir depoya sahip değildir. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur.) tüketilmelidir. Kan şekerinin yeterli düzeyde olması, öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevlerini düzenler.

Kahvaltı yapmadan okula gelen  çocuklarda kan şekeri düşüklüğüne bağlı şikayetler, halsizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, terleme, çarpıntı, baş ağrısı, mide ağrısı, bulantı, karın ağrıları sıkça gözlenmektedir. Belirtiler çocukların bir şeyler yemesi ile düzelse de öğrenme üzerindeki etkileri düzeltilememektedir.

Yapılan araştırmalarda kahvaltı öğününü tüketen öğrencilerin;Sınıf içerisindeki başarısının daha fazla, kavrama yeteneklerinin daha iyi, problem çözme gibi konularda daha başarılı, beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları, kilo kontrolünü daha iyi sağlayabildikleri belirtilmektedir. Sonuç olarak, okula gelen her öğrencinin mutlaka evden çıkmadan önce kahvaltı yapması sağlanmalıdır. Sabah kahvaltısının çocukların gelişiminde ve okul başarısındaki rolü unutulmamalıdır. Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik dönemindeki alışkanlıkların temelini oluşturur. Kahvaltı yapma alışkanlığı edinmiş bir çocuk, öğrencilik hayatı boyunca bu alışkanlığını devam ettirme eğiliminde olacağından gelecekte sağlıklı bir yetişkin olarak hayatını devam ettirecek ve örnek olacaktır.

Kahvaltıda ne yenmeli?

Kahvaltıda karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıl ekmekleri, sebze, meyve veya meyve suları, protein kaynağı olarak peynir, yumurta, süt ve yoğurt, yağ kaynağı olarak zeytin, ceviz, badem, fındık, bal veya pekmez gibi sağlıklı besinlerle zenginleştirilmiş bir menü tüketilmesi uygundur.

Enerji ihtiyacı; okul çağındaki çocuğun boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite düzeyine göre değişir. Buna bağlı olarak günlük alması gereken kalori, protein, karbonhidrat ve yağ miktarları da kişiye göre değişir. Her yaş grubundaki çocukların günde beş besin ögesini mutlaka alması gerekir.

Ekmek ve tahıl grubu: Karbonhidrat yönünden zengin, bazı B grubu vitaminler, mineraller ve posa içeriği zengin bir besin ögesi grubudur. Buğday, çavdar, yulaf, makarna, şehriye, bulgur, yufka, pirinç, çorba, mısır gibi besinler oluşturmaktadır. Bu gruptan günde dört-altı dilim ekmek, altısekiz yemek kaşığı pilav/makarna/ bulgur veya bir kase çorba tüketimine dikkat edilmelidir.
Et grubu: Bu besin grubu yüksek oranda protein içermektedir. Aynı zamanda demir ve bazı B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Tavuk, balık, kırmızı etler, yumurta ve kuru baklagiller bu grupta yer almaktadır. Okul çağındaki çocuğunuzun, bu gruptan günde iki-üç köfte büyüklüğünde et/tavuk/balık/hindi tüketmesine ve her gün mutlaka bir adet yumurta tüketmesinde fayda vardır. Haftada üç-dört kez bir ana öğününde altı-sekiz yemek kaşığı kurubaklagil tüketmesi posa açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturacaktır.
Süt grubu: Özellikle kalsiyum, protein, D vitamini ve bazı B grubu vitaminleri içeriği açısından çocukların büyüme ve gelişmesini önemli ölçüde destekleyen bir besin grubudur. Süt, yoğurt, peynir çeşitleri, ayran bu grubun içerisinde yer almaktadır. Her gün iki-üç su bardağı süt veya yoğurt ve biriki dilim peynir tüketmesi; çocuğunuzun hem bedensel, hem de zihinsel gelişiminde rol oynar.
Sebze ve meyve grubu: Domates, havuç taze fasulye, patlıcan, ıspanak, bamya, pırasa, semizotu, kereviz, maydanoz, dereotu gibi besinler sebze grubunda; elma, portakal, mandalina, üzüm, karpuz, kavun, armut, incir, şeftali, muz gibi besinler ise meyve grubunda yer alırlar. Sebze ve meyve grubundan günde beş porsiyon tüketilmesi A ve C vitamini, mineral ve posa açısından zengin bir beslenmeyi oluşturacaktır.
Yağlar: A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminlerin emilimine yardımcı olduğundan dolayı sağlığımızı korumak açısından yeterli düzeyde tüketilmelidir. Hayvansal kaynaklı yağlar yerine bitkisel kaynaklı yağlar (zeytinyağı, fındık yağ, ay çiçek yağı) tercih edilmelidir. Okul çağındaki çocukların bir ara öğünlerinde ceviz, badem, fındık, yer fıstığı gibi yararlı yağlı tohumlar zihinsel gelişim için önemlidir.

  • Paylaş

Bizi Takip Edin

Sen de bilinçli bir gıda tüketicisi olmak ve bizi yakından takip etmek istiyorsan buradayız