You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Kaçınılması gereken zehirli tencere çeşitleriBunları Biliyor musunuz?

Kaçınılması gereken zehirli tencere çeşitleri

Günümüzde çoğu insan sağlıklı beslenmenin öneminin farkında ancak kullandığımız tencereler de en az tükettiğimiz gıdalar kadar önemli. Kötü bir tencerenin zehirlenmelere ve diğer sağlık sorunlarına yol açabildiğini bilmeniz gerekir.

Mutfağın demirbaşlarından olan tencerenin toprakla başlayan tarihteki yolculuğu bugün malzeme teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte değişiklik gösteriyor.

Bakır hem sağlıklı hem şık

Mutfak kültüründe uzun yıllar kendisine yer bulmuş, ısı iletkenliğinin yüksek olmasıyla bilinen bakır tencere ve tavaları kullanırken kalaylanmış ve çizilmemiş olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü kalaylanmamış ve bakımı düzenli olarak yapılmamış olan bakır tencereler kurşun ve civa gibi zararlı kimyasalların açığa çıkmasına yol açarak zehirlenmelere neden olabilir. Bakır tencerelerin ve sahanların otantik görüntüsünden sunum yaparken yararlanmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Alüminyum tencere ve alüminyum folyo

En bol metal olmasının yanı sıra çok güçlü, hafif, çok yönlü ve geri dönüştürülebilir olması nedeniyle alüminyum kullanımı oldukça yaygındır. Ancak gizli tehlikeleri vardır. Alüminyum nörotoksik bir metaldir. Yükseltilmiş alüminyum seviyeleri Alzheimer ve ALS dahil olmak üzere birçok merkezi sinir sistemi hastalığına neden olabilir. Alüminyum tencere genellikle kaplı olsa da, kaplama aşınmaya eğilimlidir ve bu nedenle bulaşma riski oluşturur.

 Seramik, yapışma derdi yok

Seramik malzemeden üretilmiş olan mutfak malzemeleri yapışmaz olmalarının yanında kolay temizlenebilme özelliği de taşır. Bu nedenle yapışmasından korktuğumuz pilav makarna gibi yemekler için bu tencereleri kullanmak akılcı olacaktır. Doğal malzemeden üretilmiş olması nedeniyle sağlıklı malzemeler arasında sayılan ve oldukça uzun ömürlü olan bu tencere ve tavaların tek kötü tarafı bulaşık makinesinde yıkanmaya elverişli olmaması. Çünkü makineye girdiklerinde renk kaybına uğrama ihtimalleri oldukça yüksek.

Teflon kullanırken dikkat!

Birçok kişi yapışmaz özelliğinden ve ucuz olduğundan dolayı tercih ediyor ama, listedeki en tehlikeli ürün teflon. Teflon malzemeden üretilmiş olan tava ve tencerelere sahipseniz oldukça özen göstermelisiniz. Zira bir dönemin en önemli buluşlarından biri olarak nitelendirilen teflon tencere ve tavalarda metal çatal, bıçak, kaşık kullanmanız halinde çizikler oluşacaktır. Bu da sağlığımız için zararlı olan kimyasalların besinlere geçmesine neden olur.

Teflon tavaların üretiminde kullanılan kimyasal maddeler, bu tavaların yüzey kısımları çizildiği zaman ortaya çıkmakta ve yemekle birlikte direkt olarak vücudumuza girmektedir. Teflonun dikkat çeken en önemli noktalarından bir tanesi, içerisinde bulunan ve yapışmayı önleyen bazı kimyasalların tiroid bezinin işleyişini bozabileceğine dair güçlü kanıtlar olması. Zira tiroit hastalığına sahip olanların bezlerinde teflonda yer alan kimyasalların daha fazla bulunduğu saptanmış durumda ve dolayısıyla teflonun tiroit bezi ile direkt olarak bir ilişkisi olduğunu söylemek mümkün.

Granit tencere ve tavalar…

Doğal granitten imal edilen tencere ve tavalar, yapışmaz özelliğinin yanı sıra çizilmeye karşı dadirençlidirler. Granittencerevetavalarda yemek yaparken korkusuzca metal kaşık ve çatal kullanabilirsiniz. Taban ısısını her yere eşit bir şekilde dağıtması ve ısıyı içeride tutmasının yanı sıra bir başka avantajı ise bulaşık makinesinde yıkanabilmesi…

Dayanıklı ve uzun ömürlü çelik

Farklı malzemeden üretilmiş pek çok muadili vitrinleri süslese de çelik tencere ve tavalar hala mutfakların gözdesi. Isıyı geç iletmelerine rağmen yiyeceklerde toksik bir etkiye neden olmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilen çelik tencere ve tavalar, sağlık açısından oldukça faydalı olması nedeniyle mutfaklarda güvenle kullanılabilirler. Aşınmaya ve çizilmeye dayanıklı olmalarının yanı sıra geç soğuma özelliğine sahip olan çelik tencere ve tavalar, yiyeceklerin saklanması içinde iyi bir alternatiftir.

  • Paylaş