You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

ISPANAK ZEHİRLER Mİ?Bunları Biliyor musunuz?

ISPANAK ZEHİRLER Mİ?

Geçen hafta İstanbul ve Terkeridağ’da  ıspanağın yenmesi sonucu bilindiği kadarıyla 100’den fazla kişi zehirlendi. Yasal otorite tarafından yapılan açıklamalarda zehirlenen vatandaşların çeşitli sağlık kurumlarında tedavilerinin yapıldığı ve konunun incelendiği bilgisi aktarıldı. 

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklama da ve zehirlenmelere ıspanakta bulunan bazı yabancı otların neden olduğu belirtildi. Hastanelere başvuran kişilerde tespit edilen zehirlenme belirtileri ile uyumlu bir açıklama olduğu  söylenebilir.

Ancak bu konuda bilinmesi gereken;  ıspanağın yol açtığı zehirlenme olayını odağa koyarak benzeri başka bir olay bir kez daha yaşandığında ne yapılması gerektiğidir. 

Ispanak zehirlenme yapar mı?

Ispanak doğal olarak zehirlenmeye yol açan bir bitki değildir.  Ispanakta doğal  olarak bulunan okzalat veya nitratların  bir zehirlenme tablosu oluşturması için hergün sürekli kilolarca ıspanak yemek gerekir. Ancak bu kadar çok ıspanak yemek pek de akılcı olmasa gerek.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin açıkladığı gibi ıspanağa farklı bitkilerin karışmış olması bir zehirlenme olayına yol açar. Bitkiler çok farklı kimyasal madde üretir. Üretilen bu maddelerin bir kısmı insanlar için toksik olabilir. Bu toksinleri içeren bitkiler tüketildiğinde  zehirli etkiler gösterebilir. Doğada  hangi bitkilerin yenilip hangilerinin yenilmeyeceğini binlerce yıllık deneyime dayanır. 

Ispanak ve tarım ilaçları

Zehirlenmeye yol açacak toksik kimyasal maddeler de var. Pestisitler dışında zehirlenmeye yol açacak sayısı binleri bulan başka kimyasal maddeler de var.

SONUÇ OLARAK

Özetle söylemek gerekirse, zehirlenmeye yol açan bir gıda ürünü ıspanak olayında olduğu gibi yenilmemesi gereken bir bitki, toksik etkili kimyasal madde ya da zehirlenmeye yol açabilecek bir bakteri  içeriyor olabilir.

Çok sayıda insanı etkileyen ya da bir salgın şeklinde gözlenen bir zehirlenme olayı yaşandığında durum netlik kazanana değin eğer biliniyorsa zehirlenmeye yol açan gıda maddesini tüketmemek gerekli.

Gıdalar ve sular söz konusu olduğunda ıspanak zehirlenmesi olayında olduğu gibi durumu soruşturmak ve gereken önlemleri almakla sorumlu otorite  Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığıdır.

Bu kurumlar olay yeri incelemesi yapmak, analiz için örnek almak, alınan örnekleri analiz etmek, analiz sonuçlarını değerlendirmek ve gereken önlemleri almak ve sonuçları kamuoyuna açıklamaktan sorumludur

Kimyasal ya da mikrobiyolojik analizleri yapmak çok zor ve çok zaman alan işler değil. Çoğu kimyasal ya da mikrobiyolojik zehirlenme etkenini bir gün içinde tespit etmek olanaklı.  

Gıda güvenliği konusunda son yıllarda artış gösteren kaygıları dikkate alarak bağımsız ve güvenilir bilgi üretecek bir GIDA BİLİM KURULUNA çok  acil ihtiyaç vardır.

 

  • Paylaş