You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Herhangi bir zayıflama programına başlamadan.....Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

Unutmayın, hayat boyu sürecek bir karar bu

Herhangi bir zayıflama  programına başlamadan önce mutlaka doktorunuzla veya bir diyet uzmanıyla konuşun.
Biz; hangi kiloda olursanız olun 5 kilogramdan daha fazla kilo kaybı planladığınızda mutlaka önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.  Daha az kilo kayıpları hedeflediğinizde kendinizi sağlıklı ve iyi hissediyorsanız, önceden belirlenmiş metabolik, hormonal veya psikolojik bir sorununuz yoksa doğrudan diyetisyeninizle görüşebilir veya doğru bir diyet programını uygulayabilirsiniz. Şeker hastalığı, guatr, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı gibi sorunu olanların, psikolojik sorunları nedeniyle ruh sağlığı uzmanı tarafından izlenen hastaların hedefledikleri kilo kaybı 5 kilogramdan az da olsa öncelikle doktorları ile görüşmelerini yararlı buluyorum. Çocukluk ve ergenlik çağı şişmanlarının mutlaka doktor gözetiminde kilo verme programlarını alması gerektiği de unutulmamalı. Diyet uzmanları sağlıklı beslenmeyi ve bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak en etkili ve en güvenli besin seçimlerini öğretebilir.
İdeal kilonuza ulaşmanız ve orada kalmanızın hayat boyu sürecek bir karar gerektirdiğini unutmayın. Bu karar kalıcı birçok değişiklikleri yapmaya hazır olmanızı ve bunları özenle uygulamanızı; bu nedenle de ciddi bir çabayı, samimiyeti ve özgüveni gerektirir.
Hiç kimse sizin kilo vermenizi sağlayamaz. Kilolarınızı siz verecek, onlardan siz kurtulacaksınız. Bu nedenle zayıflama kararı süreklilik, emek ve gönül ister.
Yeni yaşam tarzı değişikliklerini doğru planlamak istiyorsanız, hayatınızdaki problemleri de çözmek zorundasınız. Zamanlama kilo verme kararınızda da başarının anahtarıdır.
Programınız süresince zaman zaman aşırı yemek tüketebileceğinizi veya kaçınmanız gereken besinlere yönelebileceğinizi unutmamalısınız. Bu durumu olduğu gibi kabul edin ve bazen bu yanlışlıklara izin verin. Hiç kimsenin mükemmel bir uyumu hiç şaşırmadan, aksatmadan başarabileceğini sanmayın ve ummayın. Hemen yeniden o ilk ve doğru noktaya dönüp baştan başlayın. Asla bırakmayın...
DOSTLARINIZIN DESTEĞİ
Fazla kilolar sizindir. Size aittir. Onları siz verecek, onlardan siz kurtulacaksınız. Kilo verirken kendinize sadece siz yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle davranışlarınızdan kendiniz sorumlu olun. Ama bu; her şeyi sizin yapacağınız anlamına da gelmez. Ailenizden, akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan destek almalısınız. Bu destekler, teşvikler başarınızı artırır, hızlandırır ve yerleştirir. İsterseniz doktorunuz veya bir diyet uzmanı gibi profesyonellerden de yararlanabilirsiniz.
GERÇEKÇİ BİR AMAÇ SEÇİN
Kilo verme programınızdan ne beklediğinizde akılcı ve gerçekçi olun. Sağlıklı bir kilo kaybı yavaş ve düzenli olmalıdır. Haftada 1/2-1 kilogram arasında kilo vermeyi hedefleyin. Bunu yapmak için, düşük kalorili bir diyete ek olarak egzersiz çabalarınız ile günde 500-1000 kalori harcamalısınız. Çok hızlı kilo kaybı; yağdan çok su veya kas dokusu kaybına neden olur.
Haftalık ya da aylık kilo verme amaçlarınızı dikkatle izlemelisiniz. Amaçlarınızı 25-30 kilogram kaybetmek gibi zor bir 'sonuca odaklanmak' şeklinde belirlemeyin. Doğru düzenlenmiş bir yeme planını uygulamak ve düzenli egzersiz yapmak gibi akılcı davranışlara odaklanın. Eski alışkanlıklarınızı değiştirmek, yenilerini edinmek ve bunları ısrarla sürdürebilmek sağlıklı kilo kaybının temel unsurlarıdır.
Ne kadar kilo kaybedeceğiniz ile ilgili olarak doktorunuzla görüşün. Özellikle 5 kilogramdan daha fazla bir kilo kaybını hedeflediğinizde önce mutlaka uzmanla konuşup, onun tavsiyelerini alın.

  • Paylaş