You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

HER “ORGANİK” ÜRÜN ORGANİK MİDİR?Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

Organik ürünlere mucizevi anlam yüklenmemeli

 Son yıllarda sağlıklı beslenmeye olan ilginin arttığı bir gerçek. Çünkü artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Dijital ve sosyal medyada ihtiyacınız olan her bilgi neredeyse var ve çok hızlı yayılıyor. Dönem dönem birçok beslenme düzeni veya diyet popüler oluyor. Bu konuda doğru bilgiyi doğru kaynaktan aldığınızdan emin olmak son derece önemli.

Farklı beslenme çeşitleri ve diyetler dönem dönem popülerleşiyor. Sağlıklı yaşam ve beslenme anlayışı çerçevesinde ise organik ürünlere ve organik beslenme konusuna yoğun bir ilgi var.

“Tek bir besine veya besin grubuna mucizevi bir anlam yüklemek anlamsız. Sağlıklı beslenmek için beş temel besin grubu

  • Süt

  • Et, balık ve kurubaklagil

  • Tahıl

  • Sebze

  • Meyve

Gün içinde hepsinden yeterli ve dengeli şekilde alıyorsanız sağlıklı ve dengeli besleniyorsunuz demektir.

Uzun,kaliteli  ve sağlıklı bir yaşam arayışı, farklı beslenme modelleri, gıda  çeşitliliği ve tercihlerini de tartışılır hale getirdi. Bu çerçevede organik beslenme ve bunların sağlığa etkileri güncel konular arasında yer alıyor.
Organik gıda , hem yetiştirilmesinde hem de işlenmesinde yalnızca doğal maddeler kullanılan gıdayı ifade eder. Yani bir ürüne  organik diyorsak hiç bir şekilde yapay kimyasal, hormon ,antibiyotik  gibi maddeleri içermemesi gerekiyor. Aslında organik terimi o ürünün  nasıl üretildiğini anlatır. Organik beslenmeyi de tamamen bu gıdalara  dayalı beslenme düzeni olarak düşünebiliriz.
 Organik gıdalar  daha mı sağlıklı?
Elbette gıdaların içeriğindeki  kimyasal  miktarı arttıkça sağlık konusundaki soru işaretleri de artıyor. Burada önemli olan organik besleneceğiz derken geleneklerimizden, geleneksel ürünlerden  vazgeçmemek. Geleneksel gıdalar in birçoğu da organik olarak üretilebilir.
 
Daha sağlıklı bir yaşam için organik beslenme bir çözüm mü?

Organik beslenmenin tek başına bir çözüm olduğunu söylemek doğru olmaz. Organik gıdalar  bütçe açısından zorlayıcı olabiliyor ve herkesin her zaman organik besine erişimi olamayabiliyor. Bu noktada ben, mümkün olduğunca iyi tarım, aile çiftçiliği ve geleneksel yöntemlerle doğal beslenmeyi savunuyorum. Katkı maddesi ve yoğun koruyucu içeren, paketli ürünleri mümkün olduğunca hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor. Olabildiğince doğal ve sağlıklı bir beslenme modeliyle birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan oluştururuz
HER “ORGANİK” ÜRÜN ORGANİK MİDİR?
Bu konuda etiket okumanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Çünkü ürünlerin üzerinde yazan ‘’natürel, katkısız, bio, eko, doğal” gibi bazı ifadeler her zaman o ürünün organik olduğu anlamına gelmeyebiliyor. Ürünün üzerinde organik etiketinin olması o ürünün organik bir ürün olduğu anlamına gelmiyor. Organik ürün seçerken üzerinde mutlaka Organik Tarım Mevzuatı’na uygun olarak üretilmiş olduğunun bilgisi ve organik tarım logosu görmemiz gerekiyor. Elbette bununla da bitmiyor. Ürünün içindekiler bilgisi, üretim yeri, üretim ve son kullanma tarihi gibi birçok bilgi de etikette bulunmalı.

  • Paylaş