You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

GIDA KALİTESİ NEDEN ÖNEMLİ?Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

Yediğimiz yemeğin kalitesi, günlük yaşamımızı nasıl sürdürdüğümüzün kalitesinden büyük ölçüde sorumludur. Bununla ne demek istiyorum? Pekala, yediğimiz yemeği bir arabaya yakıt sağlamak için benzin kullandığımız gibi düşünün. Arabalar, düzgün çalışması için belirli yakıt türlerine ihtiyaç duyar. Büyük kamyonlar dizel yakıt gerektirebilirken lüks sedanlar ve küçük hibritler premium veya kurşunsuz yakıta ihtiyaç duyar. Benzinli bir arabaya dizel yakıt koymazsınız, değil mi? Olmaz! Ve yağı değiştirmeyi unutursanız veya kurşunsuz doldurursanız, bir binek araçla, römork çekerek otoyoldan aşağı inebileceğini düşünüyor musunuz? 

Tekrar düşün! Arabanızın doğru yakıta ve bakıma ihtiyacı olduğu gibi, vücudunuzun da gıdaya ve düzgün çalışması için egzersize ihtiyacı vardır. Elbette, onu cips, pizza ve kurabiyelerle doldurabilir ve sonuçları görebilirsiniz. Ancak umduğunuz performansı veya estetik sonuçları göremezsiniz. Kısacası gıdanın kalitesi olduğunu  unutmayın.

KALİTELİ &  KÖTÜ KALİTELİ GIDA

Şimdiye kadar, kaliteli yiyecekleri kötü kaliteli yiyeceklerden neyin belirlediğini merak ediyor olabilirsiniz. Her şey iki şeye iniyor: kalori ve besin ögesi yoğunluğu.

Kaloriler— Kaloriler, vücut kompozisyonu ve performansı için hala en büyük belirleyici faktördür. Kalori aslında bir enerji birimidir ve yediğimiz yiyecek ve içeceklerde bulunur. Vücudumuza sadece günlük yaşamlarımızı sürdürmek için gereksinim duyduğumuz enerjiyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda koşma, yüzme, yürüyüş ve ağırlık kaldırma gibi üst düzey aktiviteler için de yakıt sağlar. Kalori sırsıyla  karbonhidrat, yağ ve proteinden sağlanır. Her biri toplam kalori alımınıza katkıda bulunan gram başına belirli sayıda kalori içerir.

Besin Ögesi Yoğunluğu— Besin ögesi yoğunluğu ise bir gıdadaki yararlı mikro besinlerin (vitaminler ve mineraller) kalorileriyle orantılı miktarını tanımlar. Besin açısından yoğun gıdalar tipik olarak düşük kalorilidir ancak yüksek miktarda mikro besin sunar.

Peki bunlar gıda kalitesiyle nasıl ilişkilidir? Kalori, yediğimiz gıdanın miktarını, besin ögesi yoğunluğu ise kaliteyi ifade eder. 

Kaliteli gıdalar, vücudun sadece çalışması için değil, aynı zamanda gelişmesi için gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri sağlarken, kalorileri en aza indirir ve iştahınızı dengeler. Bu kaçınılmaz olarak daha iyi sonuçlara yol açar. Ancak, hem miktarın hem de kalitenin beslenme sürekliliğinin bir parçası olduğunu hatırlamak önemlidir.  

YÜKSEK KALİTELİ GIDALARIN FAYDALARI

Aşağıda, yüksek kaliteli yiyecekleri diyetinize dahil ettiğinizde bekleyebileceğiniz birkaç olası fayda bulunmaktadır:

Vücudunuza sadece işlevini değil, gelişmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri verir.

Sindirimi ve besin emilimini iyileştirir

iltihabı azaltır

Hormon dengesini iyileştirir

Enerji seviyelerini ve ruh halini iyileştirir

Fiziksel performansı artırır

Dinlenme ve uyku kalitesini artırır

YÜKSEK KALİTE GIDA SEÇİMİ İÇİN İPUÇLARI

Peki, niceliğiyle birlikte kaliteli yiyecekleri seçme konusunda nasıl bir yol izleyebilirsin? Markette  gıda kalitesine öncelik vermenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

Yakın çevreden alışveriş yapın— Alınacak en basit yol, semt pazarları ve  yakın markletlerden alışveriş yapmaktır. Taze meyve ve  sebze gibi taze ürünler bulacağınız yer burasıdır, bu yüzden bunlara yükleyin! Ayrıca, gerektiğinde dondurulmuş meyve ve sebzeleri satın almanın  da bir zararı yoktur. Sadece katkı  içermeyen ürünler aldığınızdan emin olun. Gıda seçimlerinizin 'temiz' veya sağlıklı olması için mutlaka organik olması gerekmediğini unutmayın, ancak hangi gıdaların pestisitlere en duyarlı olduğunu merak ediyorsanız biraz daha araştırma yapın.

Ürün etiketlerine  bakın— Uygun, paketlenmiş yiyecekler alıyorsanız, tek öğeli içerik listeleri veya mümkün olduğunca kısa içerik listeleri olan yiyecekleri aradığınızdan emin olun. Ve mümkünse, telaffuz edemediğiniz bir sürü kelimeyle uzun olan bir içerik listesi olan herhangi bir şeyden kaçının. Sadece hayır deyin! Genellikle hurma, kanola ve diğer iltihap önleyici bitkisel yağlar, mısır şurubu, şeker kamışı, sakızlar ve çoğu yapay tatlandırıcıdan uzak dururum.

Kaliteli hayvansal ürünlere yatırım yapın —Bence et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal ürünler otla beslenen, kafessiz, antibiyotiksiz ve serbest dolaşan ürünler için biraz fazladan para harcamaya değer. Bu yüksek kaliteli hayvansal ürünlerin çoğunda doku ve tat açısından belirgin bir fark göreceksiniz. Bu hayvansal ürünleri yediğinizde, onların aldıklarını da yutmuş olduğunuzu unutmayın. 

Mutfağınızı değerlendirin Eğer mevcut yeme alışkanlıklarını denetlemek gerekir yeme daha kaliteli gıdalar başlayabilmesi için, -Bazen. Yiyecek kalitenizin nerede olduğunu görmek için dolaplarınıza ve buzdolabınıza bir göz atarak başlayın. Genel bir kural: %80-90 oranında öğünlerinizi işlenmemiş veya tek bileşenli gıdalarla doldurun ve diğer %10-20'si daha az besleyici gıdalardan bazılarını ekleyin.

Sağlıklı beslenmeyi nasıl günlük rutininizin bir parçası haline getirebileceğinizi öğrenin, sonunda hedeflerinize ulaşın ve her zamankinden daha iyi hissedin!

 

  • Paylaş