You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Gıda İsrafı Nasıl Önlenebilir?Bunları Biliyor musunuz?

Gıda İsrafı Nasıl Önlenebilir?

Dünya çapında hızla artan gıda israfı ile birlikte, bu sorunun önüne nasıl geçilebileceği konusu önem kazanmıştır. Gıda israfını azaltmada, tedarik zincirinin her aşamasında daha profesyonel önlemler  geliştirilmesi önem taşır. Bunun dışında bireyler de çözüm üretilmesi açısından önemli rol sahibidir. İşte, gıda israfını önlemek için yapabilecekleriniz:

İhtiyaçlarınızı belirleyin: Haftalık gıda alışverişlerinizi yakından takip edin. Eğer evinizde gıda israfı varsa neyin, neden çöpe gittiğini gözlemleyerek gerçek ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Alışveriş listesi yapın: Alışverişe çıkmadan önce, dolabınızda var olan malzemeleri gözden geçirerek, hafta boyunca yapacağınız yemekleri planlayın. Sonrasında, ihtiyacınız olan diğer malzemeleri belirleyerek, alışveriş listenizi hazırlayın.İhtiyacınız olandan fazlasını almamak için, sadece alışveriş listesi hazırlamak ve yanınıza almak yeterli olmuyor. Asıl önemli olan, listenize sadık kalmanız. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler ise, kampanyalara aldanmamak ve açken alışverişe çıkmamak.

Gıdaları doğru koşullarda muhafaza edin: Hangi gıdayı ne şekilde muhafaza etmeniz gerektiğini öğrenin. Gerektiğinde derin dondurucunuzu kullanın ya da kurutma, turşu yapma gibi koruyucu yöntemlere başvurun. 

 Dondurun: Eğer satın aldığınız şeyin sadece bir kısmını kullanacaksanız, geri kalanı dondurun. Böylece zamanı geldiğinde, dolaptan daha taze çıkarabilirsiniz. Önceden haşlayarak donduracağınız sebzeler de, yemek pişirmek için yorgun olduğunuz günler için pratik bir yöntem sunabilir.

Porsiyonları küçültün : Yemek servisini yaparken, küçük porsiyonlar sunun. Bu durum önceden ne kadar yiyeceğinizi kestiremediğinizde, yemeğin tabağınızda kalmasına engel olur. Ayrıca ne kadar yiyeceğinizi de kontrol edebilir ve formunuzu da koruyabilirsiniz.

Yemek artıklarını değerlendirin: Yaptığınız yemeklerden arta kalanları buzdolabında saklayın ve ilk fırsatta tüketin. Bayat ekmekleri ya da tazeliğini yitirmiş meyveleri çöpe atmak yerine yaratıcı tariflerle onlara bir şans daha vermeyi deneyin. 

Atmayın:Yumuşayan meyveleri, meyve suyu veya smoothie gibi içecekler yaparak değerlendirin. Sebzeleriniz ise, eğer bozulmamışlarsa çorbalarınız için oldukça uygun bir seçenek.

Kalanları değerlendirin: Tencerede kalan yemeklerinizi atmak yerine, ertesi gün yapacağınız başka bir yemekte kullanın. Bir porsiyondan az kalan yemekleri makarnalara sos, kalan sebze yemeklerini türlü yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Buzdolabınızı düzenleyin: Alışveriş yaptığınızda, buzdolabında daha uzun süredir bekleyen şeyleri öne alın ve önce onları kullanmaya özen gösterin. Böylece dolabın arka tarafında kalarak gözünüzden kaçan yiyeceklerin bozulmasını da engellersiniz.

Geri dönüşüm yapın:Çöplerinizi ve geri dönüştürülebilir atıklarınızı birbirinden ayırın. Böylece hem geri dönüşüme katkı sağlamış hem de çevre kirliliğini önlemiş olursunuz.

Kompost yapın: Uygun alanınız varsa yemek yaparken kullandığınız malzemelerden artanları, örneğin sebze ve meyve kabuklarını, kompost yapmak için kullanabilirsiniz. 

Bilinçli bir tüketici olarak doğru alışveriş ve tüketim alışkanlıklarını benimsemek, gıda israfının önlenmesi konusuna büyük katkı sağlar. Ayrıca sürdürülebilir yaşam tarzı için çabalamak, her türlü israfın önüne geçmenin anahtarıdır.

  • Paylaş