You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Gıda Güvenliği Neden Önemlidir?Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

Gıda güvenliği Neden önemlidir?

Gıdaların insan sağlığına zarar verebilecek maddeler içermesini önleyen, bilime dayalı bir süreç olan gıda güvenliği, yemek için güvenli gıdaya sahip olmayı amaçlar. Gıda güvenli sağlanmadan;  sağlıklı, kaliteli  bir yaşamdan söz edilemez.

Yeterli miktarda güvenli ve besleyici gıdaya erişim, yaşamı sürdürmenin ve sağlığı geliştirmenin anahtarıdır. Ancak ne yazık ki artan dünya nüfusu, tüketim, gıda israfı, iklim değişikliği ve hızla değişen gıda sistemleri gıda güvenliğini olumsuz etkiliyor. Zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasal maddeler içeren güvenli olmayan gıdalar, ishal ve zehirlenmeden kansere kadar 200’den fazla farklı rahatsızlığa neden olabiliyor.  Dünya genelinde  yaklaşık  600 milyon kişi (her 10 kişiden 1’i) her yıl besin zincirinin bir noktasında bir şekilde kirlenmiş (kimyasal madde veya bakteri, virüs, parazit içeren) gıdaları yedikten sonra hastalanıyor. Bu da 420 bin ölüm ve 33 milyon sağlıklı yaşam yılı kaybı demektir.  Güvenli olmayan gıda özellikle hamile, bebek, yaşlı ve hastaları daha çok etkiliyor. Yetersiz ve dengesiz beslenme, her şekliyle insan sağlığı için önemli tehditler oluşturuyor.

Bugün dünya, özellikle düşük ve orta gelirli ülkeler hem yetersiz beslenme hem de obezite ile karşı karşıya. İşte tam da burada gıda güvenliği devreye giriyor.

Gıdalar tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında güvensiz hale gelebilir. Kirleticiler gıda ürünlerine topraktan, sudan, havadan veya üretim ve işleme sırasında kullanılan ekipmanlardan girebilir. Yiyeceklerin uygun olmayan şekilde saklanması, hijyenik olmayan bir şekilde işlenmesi, yanlış sıcaklıkta taşınması ve doğru şekilde pişirilmemesi gıdaları güvensiz hale getirebilir.

Gıda kaynaklı  tehlikeler nelerdir?

Gıda kaynaklı tehlikeler dört başlık altında toplanabilir:

Biyolojik: Bakteriler, mayalar, küfler, parazitler ve virüsler.

Kimyasal: tarım ilaçları, kirleticiler (çevresel, tarımsal ve proses, örneğin akrilamid), pestisitler ve gıda katkı maddeleri.

Fiziksel: Cam, ambalaj, vida.

Alerjenler:

Gıda güvenliğini sağlamak için tüketiciler neler yapabilir;

  • Gıdaları sıcaklık, ortam ve ekipman açısından doğru şekilde saklamak, soğutmak ve ısıtmak.
  • Çiğ ve pişmiş gıdaları ayrı tutmak. Çapraz bulaşmayı engellemek için çiğ et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yumurtaları buzdolabındaki diğer tüm yiyeceklerden ayrı tutmak. Bu yiyecekleri yemek yaparken farklı kesme tahtaları kullanarak kesmek ve alışveriş yaparken ayrı ayrı poşetlere koymak.
  • Dondurulmuş gıdaları buzdolabında veya soğuk suda güvenli bir şekilde çözdürmek. Gıdaları mutfak tezgâhında çözdürmemeliyiz. Çünkü oda sıcaklığına ulaşan kısımlarında bakteriler hızla çoğalabilir.
  • Gıdaları doğru iç sıcaklıkta ve uygun şekilde pişirmek.
  • Taze meyve ve sebzeleri akan su altında durulamak, durulama sırasında sirke veya karbonat gibi doğal bileşenleri kullanmak.
  • Yemek yaparken çalışma alanını temizlemek ve kişisel hijyeni sağlamak.

Özetle gıda kaynaklı hastalıklar, uygun olmayan gıda işleme prosedürlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Gıda güvenliğini sağlamaya yönelik faaliyetler ise, tüketicileri gıda ile ilgili bu sorunlardan korur. Gıda güvenliği, ancak gıda endüstrisinin tüm paydaşları  birlikte çalışırsa etkili olabilir.

  • Paylaş