You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Gıda Güvenliği Hakkında Soğuk GerçeklerBunları Biliyor musunuz?

Gıda Güvenliği Hakkında Soğuk Gerçekler

Depolanan gıdaları uygun sıcaklıklara soğutmak, tehlikeli bakterilerin üremesini  yavaşlatmanın en iyi yollarından biridir.  Kendinizi ve ailenizi gıda kaynaklı hastalıklardan koruma söz konusu olduğunda, en etkili araçlarınızdan biri mutfak buzdolabıdır. Aslında, oda sıcaklığında, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakteri sayısı her 20 dakikada bir ikiye katlanabilir! Yiyecekleri uygun sıcaklıklara soğutmak, bu bakterilerin büyümesini yavaşlatmanın en iyi yollarından biridir. Buzdolabınızın işini yaptığından emin olmak için sıcaklığını 5° C veya altında tutmak önemlidir; dondurucu 0 ° C olmalıdır. 

Buzdolabı Stratejileri:  Gıdaların  Güvende Tutulması

Buzdolabınızdaki sıcaklığı 4° C'de tutmanın yanı sıra, soğutulmuş gıdalarınızın mümkün olduğunca güvenli kalmasını sağlamak için ek adımlar atabilirsiniz.

  • “Aşırı paketlemekten” kaçının. Soğutulmuş gıdaların düzgün bir şekilde soğutulmasını sağlamak için soğuk hava dolaşmalıdır.

  • Dökülenleri derhal silin. Listeria bakterilerinin (soğutulmuş sıcaklıklarda büyüyebilen) büyümesinin azaltılmasına yardımcı olmanın yanı sıra,  özellikle bir çözelti etinden damlayanlardan kurtulmak, bir gıdadan gelen bakterilerin diğerine yayıldığı “çapraz kontaminasyonu” önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Kapalı Tutun: Buzdolabında saklanan yiyecekleri kapalı kaplarda veya kapalı saklama poşetlerinde saklayın ve yemek artıkları her gün bozulma açısından kontrol edin.

  • Gıdalarda Son Kullanma Tarihlerini Kontrol Edin. Yiyecekler "son kullanma" tarihini geçtiyse atın. Emin değilseniz veya yiyecek şüpheli görünüyorsa, basit kural şudur: “Şüphe duyduğunuzda atın.”

  • Buzdolabını Sıkça Temizleyin. Bu görevi mutfak temizlik rutininizin bir parçası yapın!

Hızlı Soğutma

Artıklar veya sadece satın alınmış yiyeceklerle uğraşıyorsanız, buzdolabına soğutulması gereken yiyecekleri buzdolabınıza hızlı bir şekilde almak önemlidir. Bozulabilir gıdaları 2 saat veya daha fazla bırakmak, bakterilerin hızla çoğalmasına izin verir ve sizi gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma riskine sokabilir.

Marketten eve geldiğinizde, soğutulmuş gıdalarınızı  mümkün olduğunca dolaba koyun. Çiğ et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta veya buzdolabını gerektiren ürünlerin asla oda sıcaklığında 2 saatten fazla beklemesine izin vermeyin.

Artıklar: Bunların 2 saat içinde soğutulması veya dondurulması gerekir. Bazı insanların inandıklarına rağmen, buzdolabına sıcak yiyecek koymak cihaza zarar vermez. Sıcak yiyeceklerin daha hızlı soğumasına yardımcı olmak için artıkları buzdolabına koymadan önce küçük kaplara bölün.

Paket Yemekler: Yine, “2 saatlik kural” evdeki yiyecekler için geçerlidir. Paket servis veya restoran yemeklerinden kalanlar buzdolabına en fazla 2 saat içinde girmelidir. 

Özenle Çözülme

Soğutulmamış gıdalarda bakteriler çok hızlı çoğalabildiğinden, yiyeceklerin oda sıcaklığında çözülmesine izin vermek güvenli değildir. Soğutulmadan bırakılırsa, bazı organizmalar, yiyecekler bakterileri öldüren sıcaklıklara kadar pişirilse bile pişirme işleminde hayatta kalacak toksinler oluşturabilir. Güvenli bir şekilde çözmenin üç yolu vardır:

Buzdolabında

soğuk suda

 mikrodalgada

 Yiyecekleri soğuk suda çözerseniz, soğuk kaldığından emin olmak için suyu her yarım saatte bir değiştirin. Mikrodalgada çözülen gıdalar, çözüldükten hemen sonra pişirilmelidir.

Ne Kadar Uzun?

Buzdolabınız ve dondurucunuz gıdaları doğru sıcaklıklarda soğutsa ve güvenli saklama için diğer tüm kurallara uysanız bile, yiyecekleri buzdolabında ne kadar güvenle saklayabileceğiniz konusunda sınırlamalar vardır. (Gıdalar dondurucuda süresiz olarak güvende kalır, ancak gıdaların kalitesi / tadı etkilenebilir.)

  • Paylaş