You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Geleceğimiz Elimizde – Birlikte İlerleyelim” Bunları Biliyor musunuz?

Geleceğimiz Elimizde – Birlikte İlerleyelim” 

El Yıkama Günü Nedir?

Her sene 15 Ekim Dünya El Yıkama günü olarak kutlanır. 2020 yılının ilk aylarında  ortaya çıkan ve bütün  dünyayı tehdit eden COVID-19 pandemisi, el hijyeni konusundaki önemini de  arttırmıştır. Mikropların ve virüslerin yayılmasının engellenmesi ve sağlıklı kalmanın en etkili ve basit yöntemlerden biri olan ellerin yıkanması, pandemi sürecinden geçen dünyada salgın hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Sabunla el yıkamak, edinebileceğimiz en temel, güvenli ve  sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Küresel El Yıkama Günü (İngilizcesi: Global Handwashing Day), dünyanın her yerinden insanları el yıkama alışkanlıklarını arttırması ve etkili el yıkamasını motive etmek ve harekete geçirmek için düzenlenen uluslararası bir el yıkama tanıtım kampanyasıdır.

2008 Ağustos ayında İsveç’in Stockholm şehrinde düzenlenen Dünya Su Haftası kapsamında Küresel El Yıkama Ortaklığı (The Global Handwashing Partnership) tarafından başlatılmıştır. El yıkama alışkanlıkları ve uygulamaları üzerine devam eden araştırmalar, oluşturulan bu ortaklık ile takip edilerek, dünya genelinde daha sağlıklı bir hayat sürdürmek için  etkin bir el hijyeni için el yıkama farkındalığı başlatıldı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini “Dünya El Yıkama Günü” olarak kabul etmiştir. UNICEF’e, göre yemeklerden önce ve tuvaletten sonra sabunla el yıkama alışkanlığı tek bir aşı veya tıbbi müdahaleden daha hayat kurtarıcıdır.

2021 Küresel El Yıkama Günü Teması

Küresel El Yıkama gününün  bu yılki tema “Geleceğimiz Elimizde – Birlikte İlerleyelim” olarak belirlendi. Özellikle halka açık alanlarda, okullarda ve sağlık tesislerinde sabun ve su ile el yıkamanın küresel olarak önemini ve gerekliliğini vurgulamak amaçlanmaktadır.

El Yıkama Gününü neden kutlarız?

Ellerin sabun ve suyla yıkanmasının hastalanmaktan ve başkalarına mikrop yaymaktan kaçınmak için atılabilecek en iyi adımlardan biri olduğunu her yıl hatırlatmak amacıyla Dünya El Yıkama günü kutlanır. Su ve sabunla yapılan etkili el yıkama, önlenebilir hastalıkların yayılmasını engeller, solunum ve bağırsak hastalıklarını % 25-50 oranında azaltılabilmektedir.

Küresel El Yıkama Günü’nün Amaçları nedir?

 • Dünya genelindeki tüm toplumlarda sabunla etkin bir el yıkama kültürünü teşvik etmek ve desteklemek.
 • Her ülkedeki el yıkama alışkanlığı küçük yaştan itibaren sağlamak.
 • Elleri sabunla yıkamanın faydaları hakkında farkındalık yaratmak.

Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, el bakımı solunum yolu hastalıklarından ölüm oranını %25, ishalli hastalıkları %50 oranında azaltabilir. Bu sadece ellerinizi sabunla yıkayarak yapılabilir!

El yıkama herkes için erişilebilir değil

Dünya nüfusunun sadece %60’ının temel bir el yıkama tesisine erişimi var. Şu anda, 10 milyondan fazla insanın el yıkama olanaklarından yoksun olduğu 17 ülke var. El yıkama tesislerinde sabun ve suyun mevcudiyeti de değişiklik göstermektedir. Etiyopya’da, hanelerin sadece %0,1’inde el yıkama tesisinde sabun ve su bulunurken, Irak’ta %91’inde bu temizlik maddeleri mevcut.

İnsanlar Pandemi Sırasında Ne Sıklıkta Ellerini Yıkıyor?

Araştırmalar Dünya genelinde insanların %58’i günde en az beş kez ellerini yıkadığını gösteriyor. Dünya çapında, günde beş veya daha fazla kez ellerini yıkayan veya el dezenfektanı kullanan kişilerin yüzdesi Danimarka ve Norveç’te %94 gibi yüksek bir oran ile Mali’de %21 arasında değişmektedir.

.Eller Ne Zaman Yıkanmalıdır?

COVID-19’a ve diğer virüslere karşı korunmak için ellerinizi aşağıdaki zaman ve durumlarda mutlaka yıkanmalıdır. Eller  özellikle;

 • Dişleri  fırçalamadan önce
 • Yemeklerden önce ve sonra
 • Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra
 • Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra
 • Çöplere dokunduktan sonra
 • Dışarıdan eve girdikten sonra
 • Kedi, köpek ve tüm diğer hayvanlarla temas ettikten sonra mutlaka elleri yıkanmalıdır.

Doğru el yıkama tekniği;

Eller en az 20-30 saniye boyunca yıkanmalıdır.

 1. Elinizi tamamen suyla ıslatın
 2. Yeterince sabun alarak, avuç içinde iyice köpürtün.
 3. Sağ elin üstünü sol elle, sol elin üstünü sağ elle (mesh ederek) ovalayın.
 4. Parmaklarınızı iç içe geçirip ve kenetleyip ovalayın.
 5. Başparmağınızı sırasıyla diğer elinizin içine alarak ovalayın.
 6. Parmak uçlarınızı avuç içinde sürterek ovalayın.
 7. Ellerinizi bol suyla durulayın.
 8. Ellerinizi tek kullanımlık kâğıt havlu ile veya temiz bir havlu ile kurulayın.

 

 • Paylaş