You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Evde temizlik için kullanabilecek ürünlerBunları Biliyor musunuz?

Evde temizlik için kullanabileceğiniz ürünler;

Temizlik için kullanabileceğiniz ürünler;

Çamaşır suyu

Çamaşır suyu en sık kullanılan, kullanma talimatlarına uyulduğunda oldukça etkili olan temizleyicilerden biridir. Çamaşır suyunun içerisinde bulunan hipokloritler doğal mikrop öldürücü olarak adlandırılır. Bu hipokloritler insan vücudunda da bulunduğundan zararsızdır. Fakat bazılar çamaşır suyunun kokusunu bastırmak için çamaşır suyunu bazı güzel kokan temizleyiciler ile karıştırır ve oluşan bu yeni kokuyu solumak insan vücuduna ciddi şekilde zarar verebilir. Kullanacağınız çamaşır suyunun üzerindeki talimatlara göre, gerektiği gibi seyrelterek, başka kimyasallarla karıştırmadan kullanın. 

Alkol:

Alkol en güçlü dezenfektanlardan biridir. Eczanelerden bulabileceğiniz, ev için kullanılabilen alkolü dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Alkolü kesinlikle çamaşır suyu ile karıştırmamalısınız. Alkol ile çamaşır suyu karıştırıldığında kloroform maddesi ortaya çıkar. Kloroform göz, karaciğer ve solunum yollarında ciddi problemlere yol açabilir. Alkol kullandığınız sırada ateşten uzak durun ve temizlikten sonra evi mutlaka havalandırın. 

Arap Sabunu:

Arap sabunu çok fazla kimyasal içermediğinden daha güvenilirdir. Arap sabunu da, katı bir yapıda olduğundan, suyla seyreltilerek kullanılır. 

Sirke:

Sirke de en güvenilir temizlik ürünlerinden biri. Özellikle günlük temizlik için kullanıma oldukça uygun. Sirkeyi eşit miktarda su ile temizleyerek güvenle kullanabilirsiniz. 

Karbonat:

Yarım bardak karbonat (125 g) ve 10 damla esansiyel çay ağacı yağımı karıştırarak, özellikle halı, havlu, nevresimler gibi yumuşak ürünlerinizi düzenli olarak dezenfekte edebilirsiniz. 

Esansiyel portakal yağı:

Meyvelerden yapılan esansiyel yağlar mikrop öldürücü özellikleri sayesinde temizlik için binlerce yıldır kullanılmakta. Seyreltilmiş portakal yağı özellikle mutfak yüzeyi temizliği için oldukça uygundur.

  • Paylaş