You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Dünya Gıda güvenliği günü 7 Haziran-2019Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

Dünya Gıda Güvenliği Günü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Aralık 2018’de kabul edilen ilk Dünya Gıda Güvenliği Günü, 7 Haziran 2019’da “Gıda Güvenliği, herkesin işi” temasıyla kutlanacaktır. Dünya sağlık Örgütü (WHO- DSÖ), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte, Üye Devletlerin bu yıl ve gelecek yıllarda Dünya Gıda Güvenliği Günü'nü kutlamaya başlayacaktır.
Dünya Gıda Güvenliği Günü Amacı
Bu özel günün, gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratması, tüketicilere, üreticilere ve devletlere  bu konuya odaklanmak için bir fırsat oluşturması bekleniyor.
Gıda yoluyla 200’den fazla hastalığın yayılma ihtimai bulunuyor. Her yıl, 10 kişiden 1’i gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçiriyor ve 420 bin kişi hayatını kaybediyor.

Yeterli miktarda, dengeli, güvenli ve besleyici gıdaya erişim, yaşamı sürdürmenin ve sağlığı sürdürümenin anahtarıdır. Gıda kaynaklı hastalıklar, sağlık sistemlerini zorlayarak ve ulusal ekonomilere, turizm ve ticarete zarar vererek sosyoekonomik gelişimi engellemektedir. Dünyada her yıl tahminen 600 milyon gıda kaynaklı hastalık vakası ile - Her yıl, 10 kişiden 1’i gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçiriyor ve 420 bin kişi hayatını kaybediyor - gıda güvenliği insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. 5 yaşın altındaki çocuklar, her yıl 125 bin ölümle gıda kaynaklı hastalık yükünün% 40'ını taşıyor.
Gıda güvenliği, birçok BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine ulaşmanın anahtarıdır ve hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluktur. Tükettiğimiz gıdanın güvenli olduğundan ve sağlığımıza zarar vermeyeceğinden emin olmak için herkesin tarladan sofraya  oynayacağı bir rolü vardır. 

  • Paylaş