You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

DOĞRU GIDA SATINALMANe Yediğini Ne İçtiğini Bil

DOĞRU SATINALMA

Gıda satın alırken, uygun  kontrolleri  yapabilmek sağlık açısından önemlidir. Aksi halde kötü mal için yüksek bir fiyatın ödenmesi ve sağlığın riske edilmesi söz konusu olabilir.
Alacağınız mala iyice bakın, ambalajın zarar görüp görmediğini iyice inceleyin ve son kullanım tarihini aşmamasına dikkat edin.
Dondurulmuş gıda maddelerinin  donma seviyesi kontrol edilmeli ve ürün satın alındıktan hemen sonra çözülmeye başlamadan, buzdolabına veya derin dondurucuya yerleştirilmelidir

Bilinçli Tüketici, her türlü alış veriş öncesi bir ihtiyaç listesi çıkarmalıdır. Piyasa araştırması yaptıktan sonra, gerekli olan gıdaları ihtiyaçları kadar almalıdır. Özellikle, raf ömürlü  gıda maddeleri alırken, evindeki saklama koşullarını da göz önüne alarak fazlaca stok yapmamalıdır. Aksi taktirde uygun olmayan saklama koşullarından dolayı, gıda da oluşacak bozulma ve küflenme sağlığımız için risktir. Tüketiciler gıda maddeleri satın alırken şu koşullara dikkat etmelidirler: 

ETİKET BİLGİLERİNİ DİKKATLE KONTROL EDİN…
Satışa sunulan her gıda maddesinin ambalajında etiket bulunması zorunludur.
Ürün etiketindeki ürünün adlandırılmasına dikkat edilmeli ve içindekiler bölümü incelenmelidir.
Satın alınması düşünülen ürünün özellikleri etiket bilgileri ile karşılaştırılmalıdır. Meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek gibi birbirine yakın isimlere sahip, ancak birbirinden farklı ürünleri alırken, o ürünün alınmak istenen ürün olup olmadığına özellikle dikkat edilmeli; ayrıca içindekiler bölümü okunarak ürünün içeriği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Örneğin; alkolsüz içeceğin etiketindeki ürünün adlandırılmasına dikkat edilmelidir. 
ÜRETİM İZNİ VEYA İTHALAT İZNİNE DİKKAT EDİN…
Ürünlerin etiketleri üzerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’dan alınmış üretim izin tarih ve numarasına dikkat ediniz.
TARIM VE ORMAN  BAKANLIĞININ ………….. TARİH ve ……………… SAYILI İZNİ İLE ÜRETİLMİŞTİR.
Eğer ithal ürün ise ürünlerin etiketleri üzerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’dan alınmış ithalat izin tarih ve numarasına dikkat ediniz.

SON TÜKETİM TARİHİNİ KONTROL EDİN…
Ürünün, ambalajının üzerin­deki son tüketim tarihi ve raf ömrü dikkatle okunmalıdır. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler alınmamalıdır.
AMBALAJ KONTROLÜ YAPIN…
Bozulmuş, bombaj yapmış, şişmiş, delinmiş, sızıntı yapmış, çökmüş ambalaja sahip gıda ürünleri risk taşıyabileceğinden satın alınmamalıdır.

ÜRÜNLERİN MUHAFAZA ŞARTLARINI KONTROL EDİN
Gıdaların bozulmasının önlenmesi, dayanıklılığının artırılması, besin değerlerinin korunması özellikle de vitamin değerlerinin kaybını önlemek için gıdaların satış reyonlarındaki muhafaza şartlarına dikkat etmeliyiz.
Cips, yağ, mayonez vb yağ miktarı yüksek ürünlerin güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde serin yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. 
Etiket üzerindeki uyarılara dikkat edilmeli ve her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında (sıcaklık, nem, ışık, vb…) satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilmelidir. 
Kırmızı et ve kanatlı etleri alışverişin en sonunda alınmalı, yüksek sıcaklıkta fazla dolaştırılmadan en kısa sürede eve ulaştırılmalı ve buzdolabında saklanmalıdır.
Çiğ kırmızı etler ve hazırlanmış kırmızı et karışımlarını satın alırken dış yüzey renginin parlak kırmızı ve homojen nitelikte olmasına, renkli ışık ile etlere aldatıcı görünüm verilip verilmediğine, et­lerin veteriner hekim kontrolünden geçtiğini gösterir sağlık damgası olmasına, 0-4 °C’de muhafaza edilmesine ve soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir.
Sucuk, salam, sosis vb. ürünleri satın alırken, kılıfta yağ ve su sızması, hava kabarcığı ve renk farklılığının olmamasına ve ambalajın sağlam olmasına dikkat edilmelidir.
RAFLARDAKİ SICAKLIĞI KONTROL EDİN…
Buzdolabında ve derin dondurucuda muhafaza edilen gıda maddeleri uygun şartlarda soğutulmalıdır. Varsa soğutucu ve dondurucudaki sıcaklık ölçer kontrol edilmelidir. 
Dondurulmuş gıdalarda soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir. Dondurulmuş gıdalar alışverişin en sonunda alınmalı ve en kısa sürede eve ulaştırılarak derin dondurucuya konulmalıdır.
Dondurma ve diğer dondurulmuş gıdalarda çözülüp donma durumunu gösteren şekil bozukluğu gibi işaretlere dikkat edilmelidir.

Taze meyve ve sebzeler ile teknik ve hijyenik koşullarına uygun olarak satılan dökme gıdalar hariç, açıkta satılan ambalajsız gıdalar satın alınmamalıdır. 
Dökme olarak (orijinal ambalajından çıka­rılmış) satın alınan gıdaların etiket bilgileri (son kullanım tarihi, üretici firma vb.) mutlaka istenmelidir. Doğrudan ve çapraz bulaşmanın önlenmesi ve izlenebilirliğin sağlan­ması amacıyla mümkün olduğunca orijinal ambalajlı ürünler tercih edilmelidir
AÇIKTA SATILAN GIDALARA DİKKAT EDİN!!!
Yaş meyve sebze hariç, hiç bir gıdayı açıkta muhafazasız satılıyorsa almayın
.

GIDA  SATIN ALIRKEN DİKKATLİ SEÇİN
Üreticiler ve satıcılar yiyecek güvenliği kanunlarına uymuş olsalar bile, gıdaların kalitesi ve güvenliği sizin, yani tüketici tarafından yiyeceklerin nasıl tutulduğuna bağlı olarak etkilenebilir. Gıda  satın aldığınız andan itibaren, o gıdanın güvenliğinden siz sorumlu olursunuz.

  • Paylaş