You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşamNe Yediğini Ne İçtiğini Bil

Attığımız adımlar, geleceğimizdir

 Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. 2021 yılında Dünya Gıda Günü 41. kez kutlanırken, FAO'nun kuruluşunun 76. yıldönümünün  150'den fazla ülke bu kutlamaya katılacak.

Dünyadaki açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak misyonu ile çalışan FAO, bu özel günü kutlamaya herkesi davet ediyor. Her yıl BM’nin belirlediği temalar ile iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkisi, günümüzde yaşanan ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağı öngörülen besin yetersizliğine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Dünya Gıda Günü etkinliklerinde; gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak  büyük önem taşıyan  açlık ve gıda israfı konularına dikkat çekilmeye çalışılıyor.

Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanıyor.

Gıda güvenliği ile yeterli ve dengeli beslenme konusu gün geçtikçe Türkiye’de de önemini artırıyor. Bu noktada,  çiftlikten sofraya  kadar ürünün her süreçte kontrol ve denetiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşır.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve üreticilerin üretime devam etmesi gerekir. İnsanlara güvenli gıda sunmak son derece önemlidir Ayrıca, dünyada giderek azalan su kaynaklarına karşı da önlem alınması gerekir.

2021 yılında Dünya Gıda Günü için "Attığımız adımlar, geleceğimizdir - Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam" teması belirlenmiş..

Dünya Gıda Günü 2021, kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım- gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığı artıracak. Tarım-gıda sistemlerimizin herkesin yeterince uygun fiyatlı, besleyici ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak için sektörler arasında eylem çağrısında bulunacak.

#DünyaGıdaGünü2021, ikinci kez, tarım-gıda sistemlerinin bozulmasına, daha önce benzeri görülmemiş küresel ölçekte bir ekonomik gerilemeye ve bu nedenle de geçim kaynakları ve gelirlerin önemli ölçüde azalmasına, öte yandan gıda güvensizliğinin ve eşitsizliklerin artmasına sebep olan COVID-19 pandemisi ortamında kutlanacak.

İçerisinde yaşamış olduğumuz dünyanın kaynakları sınırlıdır. Hızlı ve bilinçsiz nüfus artışı, kaynakların azalması, doğal afetler dolayısıyla kaynakların tükenmesi gibi çok sayıda etmen yüzünden dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar gıdaya erişemezler. Bu noktada, 16 Ekim 1945 tarihinden bu yana Dünya Gıda Günü kutlanmaktadır. Bu tarih; aynı zamanda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluş tarihi olarak ayrı bir önem taşır. 

Dünya Gıda Günü; insanların gıdaya erişimde yaşamış oldukları sıkıntıları hatırlatma amacına sahiptir. Dünyada milyonlarca insanın aç oluşuna vurgu yapılan bu günde kaynaklarımızı bilinçli bir şekilde tüketmemiz gerektiği düşüncesi tekrarlanır. 

İnsanlar ellerindeki imkanları iyi kullanma konusunda bilinçsizdir. Tek veya iki çeşit yemekle doyabilecek insanlar; yiyemeyecekleri halde üçüncü çeşit yemeklerini sofraya taşırlar. Bunun yanı sıra, tabağına fazla yemek alan ve yiyemediği yemeği çöpe döken sayısız insan bulunur. Tüm bunlar; gıda israfına güzel bir örnektir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların istedikleri anda gıdaya ulaşma şansı bulunmaz. Açlık; dünya nüfusunun artmasıyla beraber dünyanın birçok ülkesinde önemli bir problem haline gelmektedir. Bu noktada, insanlardaki farkındalığı arttırmak ve açlık sorununa dikkat çekmek adına Dünya Gıda Günü organize edilir. Bunun yanı sıra, sağlıklı beslenme ve vücudun neye ihtiyacının olduğunun belirlenmesi noktasında da Dünya Gıda Günü’nün önemi vardır.
 

  • Paylaş