You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

COVID-19  pandemisinde hijyenik  alışverişi nasıl yapılmalı?Bunları Biliyor musunuz?

COVID-19  pandemisinde hijyenik  alışverişi nasıl yapılmalı?

COVID-19 pandemisiyle tanıştığımız bu günlerde, hepimiz kişisel hijyen ve karantinanın önemini kavradık .  Türkiye’de çoğumuz; maske, eldiven, dezenfektan gibi ürünleri temin edip, Covid-19’a karşı korunma önlemleri  almaya başladı. Kişisel hijyeni koruyabilmek ve temastan uzak durmak kolay.  Evet, temastan kaçınmalıyız!

Ama, bu durumda sağlıklı alışverişi nasıl yapacağız?

İnsan yoğunluğundan dolayı marketler, enfeksiyon riskinin en yaygın olduğu ortamlardır .  Temastan ne kadar  kaçınmaya çalışırsanız çalışın , yanınızda öksüren bir müşterinin solunum damlacıklarıyla kontamine olabilirsiniz.  Bu nedenle markete yoğunluğun daha az olduğu saatlerde gitmeyi tercih etmelisiniz.

Bulaşma kaynağı olabilecek;

  • market arabaları/sepetleri,
  • Soğutucu dolap kapıları/kapakları
  • Kasalar/ödeme noktaları

Bu noktalarda el hijyenine biraz daha dikkat etmek yerinde olur.

Koronavirüsün bulaştığı gıdaların tüketimiyle hastalığa yakalanma olasılığı üzerine yapılan çalışmaların  sonucunda, bu ilişkiyi gösteren hiçbir bulgu yoktur. Ancak bunun yeni bir virüs olması nedeniyle, araştırma ve gözlemler devam ediyor.

Evlerimize, ihtiyacımızdan fazla gıda stoku yaparken, madalyonun diğer yüzünü de görmemiz gerekir. Fazla stoklama yapmamız durumunda evlerimizde bekleyen gıda, asıl ihtiyacı bulunanın ulaşamayacağı bir yerde hapis kalacaktır. Dolayısıyla toplumunuzdaki başka insanların yeterli gıdaya ulaşmasının önündeki engelleri arttırabilir; hem psikolojik, hem de bağışık sistemine yönelik hassasiyetleri dolayısıyla onların virüs kapma riskini arttırabilirsiniz. Unutmayın ki hasta olan her bir yeni insan, sadece kendisi için değil, siz ve sevdikleriniz için de risk taşımaktadır. Bu nedenle ihtiyacımız kadar satın almanın önemini unutmamız gerekir.

  • Paylaş