You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

COVID-19 hakkında sıkça sorulan sorularKORONA- COVID-19

COVID-19 hakkında sıkça sorulan sorular

 1. SARS-CoV-2 nedir? COVID-19 nedir?

Şiddetli Akut Solunum Sendromu Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) 2019 yeni koronavirüsüne verilen addır. COVID-19, virüsle ilişkili hastalığa verilen addır. SARS-CoV-2, daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir koronavirüs suşudur.

 1.  Koronavirüsler nereden geliyor?

Koronavirüsler, bazıları arasında insanları enfekte ettiği bilinen hayvanlar arasında dolaşan virüslerdir.  Yarasalar bu virüslerin doğal konakçıları olarak kabul edilir, ancak diğer bazı hayvan türlerinin de kaynak olduğu bilinmektedir. Örneğin, Orta Doğu Solunum Sendromu Coronavirüs (MERS-CoV) develerden insanlara, Şiddetli Akut Solunum Sendromu Coronavirus-1 (SARS-CoV-1) misk kedilerinden insanlara bulaşır.

 1. Bu virüs SARS veya mevsimsel grip ile karşılaştırılabilir mi?

Çin'de tespit edilen yeni koronavirüs genetik olarak SARS-CoV-1 virüsü ile yakından ilişkilidir. SARS, 2002 yılı sonunda Çin'de ortaya çıktı ve sekiz ay boyunca 33 ülkede 8.000'den fazla vakaya neden oldu. SARS geliştiren her on kişiden biri öldü.  Mevcut COVID-19 salgını, ilk raporlardan (Ocak 2020) sonraki ilk ay boyunca Çin'de bildirilen yaklaşık 7.000 vakaya neden olmuş ve ikinci ay boyunca (Şubat 2020) dünya genelinde rapor edilen 80.000 vaka daha bulunmaktadır. Bu ilk 87.000 vakanın yaklaşık 3.000'i öldü. Avrupa'da ve dünyada vakalar tespit ediliyor.   Hem COVID-19'a hem de mevsimsel influenzaya neden olan virüsler kişiden kişiye bulaşırken ve benzer semptomlara neden olabilirken, iki virüs çok farklıdır ve aynı şekilde davranmazlar. ECDC, AB, İngiltere, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'da her yıl mevsimsel griple ilişkili nedenlerden dolayı 15.000 ila 75.000 kişinin erken öldüğünü tahmin ediyor. Bu, enfekte olan her 1000 kişide yaklaşık 1'dir. Karşılaştırıldığında, COVID-19 için mevcut tahmini ölüm oranı 1000 kişi başına 20-30'dur. Mevsimsel grip için nispeten düşük mortalite oranına rağmen, birçok insan her yıl bu hastalığa yakalanan çok sayıda insan nedeniyle hastalıktan ölmektedir. COVID-19 ile ilgili endişe, influenzadan farklı olarak, aşı ve hastalık için spesifik bir tedavinin olmamasıdır. Ayrıca daha fazla olmasa da grip kadar bulaşıcı gibi görünmektedir. Yeni bir virüs olduğundan, hiç kimsenin önceden bağışıklığı yoktur, bu da teoride tüm insan popülasyonunun potansiyel olarak COVID-19 enfeksiyonuna duyarlı olduğu anlamına gelir.

 1. COVID-19 enfeksiyonu ne kadar şiddetlidir?  

Ön bulgular COVID-19 ölüm oranının teşhis edilen bin kişi başına 20-30 olduğunu göstermektedir. Bu, 2003 SARS salgınından önemli ölçüde daha az. Bununla birlikte, mevsimsel grip için ölüm oranından çok daha yüksektir.

 1. Bulaşma  şekli nedir? Nasıl (kolayca) yayılır?

Hayvanlar virüsün orijinal kaynağı olsa da, şimdi insandan insana yayılmaktadır (insandan insana bulaşma). Şu anda bu virüsün insanlar arasında ne kadar kolay ve sürdürülebilir bir şekilde yayıldığını belirlemek için yeterli epidemiyolojik bilgi yoktur, ancak şu anda ortalama olarak enfekte olmuş bir kişinin iki ila üç arasında daha enfekte olacağı tahmin edilmektedir. Virüs esas olarak insanların hapşırdığı, öksürdüğü veya nefes verdiği solunum damlacıkları yoluyla bulaşıyor gibi görünüyor. Virüs ayrıca masalar ve kapı kolları gibi yüzeylerde de birkaç saat hayatta kalabilir.  COVID-19 için kuluçka dönemi (yani virüse maruz kalma ile semptomların başlaması arasındaki süre) şu anda iki ila 14 gün arasında tahmin edilmektedir. Bu aşamada, enfekte olan insanlar öksürük gibi grip benzeri semptomlar gösterdiğinde virüsün bulaşabileceğini biliyoruz. Bulaşmanın, semptomları olmayan enfekte bir kişiden olabileceğini gösteren kanıtlar vardır; bununla birlikte, semptomatik olmayan kişiler tarafından bulaşmanın salgın üzerindeki etkisine ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

 1. COVID-19 enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

Virüs aşağıdakiler gibi hafif, grip benzeri semptomlara neden olabilir:

 • ateş
 • öksürük
 • nefes almada zorluk
 • kas ağrısı
 • yorgunluk

Daha ciddi vakalarda ölüme yol açabilecek ciddi pnömoni, akut solunum sıkıntısı sendromu, sepsis ve septik şok gelişir. 

 1. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla risk altında mı?

Genellikle yaşlılar ve altta yatan sağlık koşulları (örn. Hipertansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık, kronik solunum yolu hastalığı ve kanser) olanların ciddi semptomlar geliştirme riski daha fazladır.

 1. Çocuklar da enfeksiyon riski altında mıdır?

Çocuklarda hastalık nispeten nadir ve hafif görünmektedir. Çin'den yapılan büyük bir çalışma, vakaların% 2'sinden biraz fazlasının 18 yaşın altında olduğunu ileri sürdü. Bunlardan% 3'ünden daha azında ciddi veya kritik hastalık gelişti.

 1. Hamileler ne olacak?

COVID-19 enfeksiyonu sonrası gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar, COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. Şu ana kadar, COVID-19'un hamilelik sırasında meydana gelen anneden bebeğe bulaştığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. ECDC bu soruya ilişkin ortaya çıkan bilimsel literatürü izlemeye devam edecek ve tüm hamile kadınların düzenli el yıkama, hasta olan bireylerden kaçınma ve herhangi bir semptom durumunda kendi kendine izolasyon da dahil olmak üzere COVID-19'un önlenmesi için aynı önlemleri aldığını önermektedir. tavsiye için telefonla bir sağlık uzmanına danışır.

 1. COVID-19 hastalığının tedavisi var mı?

Bu hastalık için spesifik bir tedavi yoktur, bu nedenle sağlık hizmeti sağlayıcıları hastaların klinik semptomlarını (örneğin ateş, nefes almada zorluk) tedavi eder. Destekleyici bakım (örn. Sıvı yönetimi, oksijen tedavisi vb.) Semptomları olan hastalar için oldukça etkili olabilir.

 1. Enfekte olmaktan nasıl kaçınabilirim?
 • Virüs vücudunuza gözler, burun ve / veya ağız yoluyla girer, bu nedenle yüzünüze yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçınmak önemlidir.
 • Ellerin sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanması veya ellerin alkol bazlı çözeltiler, jeller veya dokularla temizlenmesi tüm ortamlarda önerilir.
 • Solunum damlacıkları yoluyla enfeksiyon riskini azaltmak için, semptom gösteren COVID-19 bulaşmış insanlardan 1 metre veya daha fazla uzak durulması önerilir.
 1. COVID-19 olan biriyle yakın temas kurduğumda ne yapmalıyım?

Bölgenizde atılması gereken diğer adımlar konusunda rehberlik edecek olan halk sağlığı yetkililerini bilgilendirin. Herhangi bir semptom geliştirirseniz, COVID-19 olan biriyle temas kurduğunuzu belirterek tavsiye için derhal sağlık uzmanınızı aramalısınız.

 1. Yüz maskeleri COVID-19'a karşı korunmada etkili midir?

Enfekte olursanız, cerrahi yüz maskelerinin kullanılması diğer insanları enfekte etme riskinizi azaltabilir, ancak   yüz maskelerinin virüsle enfekte olmanızı etkili bir şekilde önleyeceğine dair bir kanıt yoktur . Aslında, yüz maskelerinin kullanımının yanlış bir güvenlik hissi ve eller, ağız ve gözler arasındaki artan temas nedeniyle enfeksiyon riskini artırabilmesi mümkündür.

 1. Virüse karşı aşı var mı? Bir aşı geliştirmek ne kadar sürer?

Halen COVID-19'a neden olan virüs de dahil olmak üzere insan koronavirüslerine karşı aşı yoktur. Bu nedenle enfeksiyonu önlemek ve virüsün daha fazla yayılmasını sağlamak çok önemlidir.

Aşıların geliştirilmesi zaman alır. Birçok ilaç şirketi aşı adayları üzerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi aylar veya yıllar alacaktır, çünkü güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için kapsamlı testlerden geçmesi gerekir.  

 1. Bu yıl grip aşısı olsaydı COVID-19'a karşı korunmuş muyum?

Grip ve COVID-19'a neden olan virüs iki farklı virüstür ve mevsimsel grip aşısı COVID-19'a karşı koruma sağlamaz. 

Kaynak  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china/questions-answers

 • Paylaş