You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

ÇİN TUZU (Mono Sodyum Glutamat) ZARARLI MI?Ne Yediğini Ne İçtiğini Bil

ÇİN TUZU ZARARLI MI ?
Buna aşağıdaki yazıyı  okuduktan sonra siz karar verin. Bu madde Nörotoksin. Yani sinir hücrelerine zarar veriyor. Merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak ALZHEİMER, PARKİNSON, HUNTİNGTON hastalıkları, SAR (Epilepsi) Retinal dejenerasyon (Göz retina tabakası hasarı) Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite. büyüme hormonu baskılanması. pankreas hasarı, insülinde artış, ve buna bağlı diyabet. böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlar oluşturabiliyor.Çİn tuzu  hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor, anne karnındaki bebek de aynı tahribatlara maruz kalıyor.

Özellikle çocuklarımızın hatta büyüklerin de çok severek yediği CİPS’lerde çok kullanılmakta. Hazır köfte harçları, Et suyu tabletleri, Hazır çorbalar, Dondurmalar, renkli yoğurtlar ve benzeri bir çok üründe var. Şimdi diyeceksiniz ki, Madem bunca zararı var, neden kullanıyorlar?.
Küreselleşen dünyada, ticaret de küreselleşti. Küresel ticaret devleri insaf, merhamet gibi duygularla asla çalışmaz. Bu ürünler  albenisi olan renklerde ve gösterişli  ambalajlarda sunulur. Basın ve duvar reklamlarında onlara sıkça rastlarsınız. Sadece maddesel tadıyla değil, görsel yollar ile de beyinlerimize kazınır adeta. Basit bir hesap yaparsak, ucuz zannedilen bu ürünleri çok pahalıya tükettiğimizi görürüz.
Örneğin  Cips. Semt pazarlarında 3 kg . patatesi 5 TL ye alabilirsiniz. Oysa ki 50 gram CİPS 1 liradır. Yani 1 kg . Cipsi, 20 ytl.den tükettiğimizin farkında bile değiliz. Olumsuz etkileri de cabası…

 Son 25 yıla dikkatle göz atacak olursak, çocuk yaşta diyaliz cihazına bağlı yaşamaya mahkum edilenler, çok küçük yaşta şeker hastalığı ile tanışan çocuklar, obez çocuklar, asabi çocuklar, 9-10 yaşında buluğ çağına girenler, çeşitli nedenlerle engelli doğanlar ve bu sayının ülke nüfusunun % 12′sine çıkması ve benzerleri. Ve sizlerinde aklınıza gelebilen yeni hastalıklar. Hastalıkları üretenler, ilaçlarını da ihmal etmediler. Bu da madalyonun diğer yüzü.

Şimdi beslenme ile şekillenebilecek tehlikelerin farkına varmalıyız. Dünyanın en güzel bereketli topraklarında da yaşadığımızı da asla unutmamalıyız. Gelin beslenme alışkanlıklarımıza yön verelim.  YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN !…..

  • Paylaş