You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

ÇİN TUZU (Mono Sodyum Glutamat) GERÇEĞİNe Yediğini Ne İçtiğini Bil

ÇİN TUZU (Mono Sodyum Glutamat) GERÇEĞİ

Çin mutfağının en belirgin özelliğini öne çıkaran çin tuzu (MSG) son günlerin sıcak bir tartışma konusu. Sağlığa zararlı olduğu iddia edilen ‘çin tuzu’ dedikleri ve birçok hazır gıda ürünlerinde de kullanılan MSG; aslında anne sütü, inek sütü, et ve mantar gibi gıdalarda doğal olarak bulunuyor.
Geleneksel Çin yemeklerinin neredeyse temel bileşeni olan ‘çin tuzu’, bilimsel adıyla mono sodyum glutamat (MSG), dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir lezzet artırıcıdır. MSG, birçok gıdada ve insan vücudunda proteinlerin yapı taşı; aminoasit formunda bulunur. Saf haldeyken beyaz kristal toz yapıdadır. Anne sütü, inek sütü, peynir ve et gibi proteince zengin gıdalarla mantar ve domates gibi sebzelerde doğal olarak bulunur.
Eskiden deniz yosunundan izole edilerek kullanılan MSG, bugün ticari olarak; nişasta, şeker kamışı, şeker pekmezi ve şeker pancarının fermentasyonundan elde ediliyor. Rakamlar, 2010 yılında MSG’nin 1,5 milyon ton satıldığını gösteriyor. Gıda sektöründe çok geniş bir kullanım alanı olan MSG en çok; Konserve ve hazır çorbalarda, et ve tavuk suyu tabletlerinde (bulyon), donmuş hazır gıdalarda, aromalı patates cipslerinde,  soslarda, İşlenmiş et ürünlerinde  kullanılıyor.

Neden dışarda yediğimiz veya paketli olarak aldığımız yiyecekler bize daha lezzetli gelir? Evde ne kadar yapsak aynı tadı alamayız bir türlü. Önceki yıllarda sadece ambalajlı gıdalarda kullanılırken şimdi döner, köfte gibi yiyeceklerde de kullanılıyor.  

Monosodyum glutamat (Çin tuzu) yiyeceklere katıldığında, o yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel olarak algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu, acı fark etmiyor. Hangi yiyeceğe katılırsa lezzetliymiş gibi geliyor. O yüzden gıda üreticilerinin bir çoğu MSG’yi kullanıyor. Beyinde güzel tat almayı artırıyor ve içine katılan herşeyi yedikçe yiyesiniz geliyor.  Uygun ham medde kullanılmadan üretim yapılsa bile  beyin msg sayesinde o ürünün   tadını  güzel olarak algılıyor. İşte bu yüzden bir sosis, sucuk, cips  veya krakerde kötü bir yağ ve adi bir malzemede kullanılsa sırf MSG yüzünden o kötü tadları algılayamıyoruz.

Avrupa ve Amerika’da  bazı gıdaların üzerinde NO MSG ADD yani MSG KATKISI YOKTUR yazısı bulunur. Hamileler bu ürünleri tükettiği zaman bu madde direkt cenine gider sonuçta  sakat doğum veya düşükler çoğalır.  Ben Türkiye’de satılan ürünlerde hiç böyle bir uyarı görmedim yaz siz?

MSG piyasada, daha masum bir ifade tarzı olsun diye ÇİN TUZU adıyla satıyorlar. Piyasada  yaygın olarak kullanıyorlar. O kadar lezzetli oluyor ki, bir paket ürün  yiyeceğinize 2-3 paket daha yiyesiniz geliyor.

  • Paylaş