You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Çiğ Süt EfsaneleriBunları Biliyor musunuz?

Çiğ Süt Efsaneleri

EFSANE

GERÇEK

EFSANE : Çiğ süt , pastörize sütten daha sağlıklı ve besleyicidir.

GERÇEK : Çiğ süt içmenin besinsel faydalarının çoğu, çiğ süt içmekten kaynaklanan hastalık riski olmadan pastörize sütten elde edilebilir.

EFSANE : Çiğ süt içmek güvenli olmayabilir, ancak çiğ sütten yapılan ürünlerden (yumuşak peynir, dondurma ve yoğurt) zarar gelmez.

GERÇEK : Yumuşak peynir, dondurma ve yoğurt gibi diğer ürünlere yapılan çiğ süt yine de tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu ürünleri tüketirken pastörize sütten yapıldığından emin olun.

EFSANE : Süt, “organik” olarak etiketlendiği sürece güvenlidir.

GERÇEK : Sadece pastörize edilmiş organik süt içmek güvenlidir.

EFSANE : Çiğ süt ve bundan üretilen ürünler - yumuşak peynir ve yoğurt - sağlıklı hayvanlardan geliyorlarsa güvenlidir.

BİLGİ : Sağlıklı hayvanlar gibi hastalıklara sebep olan mikrop,taşıyabilir Brucella , Campylobacter , Cryptosporidium , E. coli , Listeria ve Salmonella , sütü kirletebilir.

EFSANE : Hayvanlar insancıl çiftliklerde sıhhi koşullarda yetiştirilirse, sütleri güvenlidir.

GERÇEK : Çok iyi güvenlik uygulamalarına sahip süt çiftlikleri bile hastalığa neden olan mikroplar içerebilir. Ve bir çiftliğin çiğ sütünün bir partisi üzerindeki testler negatif olsa bile, bir sonraki sütün partisinin zararlı mikroplardan arınmış olacağı garanti edilmez.

Çiğ süt içmeyle ilişkili riskler nelerdir?

Çiğ süt, zararlı bakterileri öldürmek için pastörize edilmemiş herhangi bir hayvanın sütüdür. Çiğ süt, sizi çok hasta veya öldürecek zararlı bakteriler ve diğer mikropları taşıyabilir. Birçok farklı gıdadan gıda kaynaklı hastalık almak mümkün olsa da, çiğ süt en riskli olanlardan biridir. Bazen çiğ sütte bulunan çok çeşitli mikroplar insanları hasta edebilir. Bu mikroplar arasında Brucella , Campylobacter , Cryptosporidium , E. coli ,  Listeria ve Salmonella bulunur . Her hasta kişinin semptomları mikrop tipine, kontaminasyon miktarına ve kişinin bağışıklık savunmasına bağlı olarak değişebilir.

Çiğ sütü sağlığını iyileştireceklerini düşünen bazı insanlar, çiğ sütteki mikropların neden olduğu enfeksiyonlar nedeniyle kendilerini (veya sevdiklerini) birkaç hafta boyunca hastanede hasta buldular. Çiğ sütten hastalanmak, günlerce ishal, mide krampı ve kusma anlamına gelebilir. Çiğ süt içen bazı insanlar, felce neden olabilecek böbrek yetmezliği, felç ve hatta ölüme neden olabilecek hemolitik üremik sendrom dahil olmak üzere ciddi veya hatta hayatı tehdit eden hastalıklar geliştirdiler.

Kim çiğ süt içmekten hastalanma riski altındadır?

Kontamine çiğ süt içmekten hastalanma riski, bebekler ve küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar ve kanser, organ nakli veya HIV gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için sağlıklı yaşlılardan daha fazladır. çocuklar ve yetişkinler. Ancak her yaştan sağlıklı insan, zararlı mikroplarla kirlenmiş çiğ süt içerse çok hastalanabilir ve hatta ölebilir.

Çiğ süt içmek bana veya aileme zarar verebilir mi?

Evet. Çiğ süt ciddi hastalıklara neden olabilir. Çiğ süt ve yumuşak peynir, dondurma ve yoğurt gibi çiğ süt ürünleri, zararlı bakteriler ve ciddi hastalıklara, hastaneye yatma veya ölüme neden olabilecek diğer mikroplarla kirlenebilir. Bu zararlı mikroplar arasında Brucella , Campylobacter , Cryptosporidium , E. coli , Listeria ve Salmonella bulunur .

Çiğ veya doğal gıdalar işlenmiş gıdalardan daha iyi değil mi?

Birçok insan, çok az işlenmiş veya işlenmemiş gıdaların sağlıkları için daha iyi olduğuna inanmaktadır. Birçok insan küçük, yerel çiftliklerin daha iyi sağlıklı gıda kaynakları olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, sağlığı korumak için bazı işlem türlerine ihtiyaç vardır. Çiğ et, kümes hayvanları ve balık pişirdiğimizde, onları güvenli bir şekilde yemek için bir tür işleme yapılır. Benzer şekilde, süt pastörize edildiğinde, hastalığa neden olan mikropları öldürecek kadar uzun süre ısıtılarak güvenli hale getirilir. Çoğu besin maddesi pastörize edildikten sonra sütte kalır.

Çiğ süt iyi bir faydalı bakteri kaynağı mıdır?

Çiğ süt bakteri içerir ve bazıları zararlı olabilir. Dolayısıyla, çiğ süt tüketmeyi düşünüyorsanız, bunun faydalı bir bakteri kaynağı olduğuna inanıyorsanız, zararlı bakterilerden hastalanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bazı bakteri türlerinin sağlığınız için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız, onları bu kadar yüksek risk içermeyen gıdalardan almayı düşünün. Örneğin, yoğurt ve kefir gibi pastörize fermente gıdalar, yemek için güvenli olan bakteriler içerir.

 

  • Paylaş