You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Çamaşır Suyu nasıl kullanıllır?KORONA- COVID-19

Çamaşır Suyu Nasıl Kullanılır ?

Çamaşır suyu her türlü mikrobu öldürebilen çok etkili bir kimyasal maddedir.   Çamaşır suyu içerisindeki aktif madde olan hipoklorit doğal mikrop öldürücü olarak bilinir. Hipoklorit solüsyonları tıbbi işlemlerde de dezenfeksiyon amacıyla kullanılmaktadır. 

Zararları: Deri ve göze temas ederse şiddetli yanmaya sebep olur. Dumanı gözde yanmaya, solunum yollarında tahrişe sebep olabilir.

Dikkat: Çamaşır suyunu asla diğer temizleyiciler ile karıştırmayın. 

Çamaşır Suyu Nasıl Kullanılır?

  1. Tuvalet temizliği: En çok mikrop barındıran yerlerden bir tanesi tuvaletlerdir. Tuvaletin  her yerine çamaşır suyu döküp fırçalamak ve 20 dakika bekledikten sonra bol su ile durulamak yeterli olacaktır.

  2. Banyo temizliği: Tuvaletin yanı sıra duş kabini ve lavabo temizliğinde de aynı şekilde kullanarak hijyenik bir ortam yaratılabilir.

  3. Yüzey temizliği: Etkin bir şekilde yüzey dezenfeksiyonunu sağlar.

Çamaşır Suyu Paspaslama işlemi:

  • Yüzeyi sabun ve ılık, temiz su ile temizleyin.

  • Temiz su ile durulayın.

  • (1/100) (15 litre suya 1 bardak çamaşır suyu (150 ml))  ile  dezenfekte edin.

  • Havada kurumasına izin verin.

Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılması halinde oldukça faydalıdır. Mikropları öldürür mükemmel bir temizlik sağlar ancak sağlığa zararlı bir kimyasal olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle sağlığa minimum zarar verecek şekilde, bilinçli bir kullanım şarttır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır suyu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Her şeyden önce şunu söylemek gerekir ki içerisinde birçok kimyasal madde bulundurur. Bu nedenle insan sağlığına zararlıdır. Çamaşır suyu kullanılırken dikkat edilmesi gereken şeyler genel olarak şöyledir;

Ellerinizle temas ettirmekten kaçının: Direkt olarak insan cildine temas etmesi zararlıdır.  Eldiven kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Çok fazla solumamaya dikkat edin: Uzun süre solunması insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz durumlara yol açabilir. Bu nedenle kullanıldığı ortamda uzun süre durulmamalıdır. Eğer tuvalet, banyo gibi ortamlarda kullanıyorsanız, kullanımdan hemen sonra ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Deterjanla karıştırmayın: Kimyasal bir içeriğe sahip olduğu için başka bir ürünle tepkimeye girmemesi gerekmektedir. Dolayısıyla deterjan ve benzeri herhangi bir ürünle karıştırılmadan tek başına kullanılmalıdır.

Günlük hazırlayın : Hazırlanan dezenfeksiyon solüsyonu günlük olmlalıdır

Çok fazla kullanmayın: Kuvvetli bir temizlik malzemesi ve insan sağlığına zararlı olduğu için çok fazla kullanılmaması tavsiye edilir..

Çocuklardan uzak tutun: Her kimyasal ürünün olduğu gibi bunun da çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerekmektedir.

  • Paylaş