You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

BALIK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULARNe Yediğini Ne İçtiğini Bil

Taze balığın en doğru tanımı nedir?

Deniz ürününün taze olması, tezgaha dondurulmadan ya da herhangi bir işleme tabi tutulmadan sadece soğutularak ulaştırılmış olmasıdır.

Taze bayat balık ayrımı nasıl  yapılır?

  • Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlayabiliriz.
  • Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.
  • Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir.
  • Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir.  Bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.
  • Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.
  • Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir.
  • Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.
  • Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir

Balık kaç gün boyunca tezgahta tutulabilir?

Bu süre, bölgede etkin olan hava durumuna ve balık türlerine göre değişiklik gösterir. Soğuk hava depolarında veya dondurucusu olan bir tezgahta tutulan balık ise yaklaşık 1 hafta boyunca kalitesini koruyacaktır.

Balığın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarım?

Balık taze kokmalıdır. Eti sıkı, derisi ve gözleri farkedilir bir şekilde parlak ve temiz olmalıdır. Bir filetonun kas kıvrımları belirgin olmamalı, dümdüz olmalıdır. Düzgün bir şekilde taşınan, temiz tutulan ve soğuk zincirle nakledilen balık kaliteli balıktır.

Tüm taze balıkların dayanıklılığı aynı mıdır?

Bu, balığın türüne ve sezona göre değişiklik gösterir. Somon, Pisi ve Morina 1-2 gün saklandıktan sonra da aynı lezzeti verirken Ringa ve Uskumru satın alındığı gün tüketilmelidir. Ancak dayanıklılığı etkileyen en önemli unsur uygun nakliyat koşulları ve kesintisiz soğuk zincirdir.

Bütün deniz ürünleri olabildiğince çabuk mu tüketilmelidir?

Bu her zaman gerekli olmayabilir. Balıkların olgunluğu da tıpkı kırmızı ette olduğu gibi lezzetini ve dayanıklılığını artırır. Balığın yakalanma tarihini bilmeniz de balığı buzdolabında ne kadar saklayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar. Kaliteyi korumanın en iyi yolu balığı uygun saklama koşullarında tutmak ve doğru bir şekilde hazırlamaktır.

Taze balığı evdeki buzdolabında ne kadar tutabilirim?

Balık, buzdolabında biraz buz ile birlikte saklanmalı ve satın alındıktan sonra 1-2 gün içinde tüketilmelidir. Bu sürenin bu kadar kısa olmasının sebebi evlerdeki buzdolaplarının profesyonel soğuk hava depoları ya da tezgahlardaki soğutucular kadar düşük sıcaklıklara ulaşamamasıdır. Eğer balığı 2 gün içinde tüketmeyi düşünmüyorsanız balığın kurumasını önlemek için nem geçirmez bir torbaya sıkıca sararak dondurucuda saklamalısınız. Buna ek olarak, balıkçıdan yaptığınız bir alışverişten sonra balığınızı uzun bir yolculukla sıcak bir arabada eve getirmenizin de bu süre üzerinde etkisi olacağını unutmamalısınız.

Balık, yoğurt ile birlikte yenebilir mi?

Taze olduğu sürece balık ile yoğurt birlikte tüketilebilir.

  • Paylaş