You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

BAHAR YORGUNLUĞUYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARINe Yediğini Ne İçtiğini Bil

Bahar yorgunluğuyla başa çıkmanın yolları

Bahar ayları geldi, bu mevsim kimileri için enerji kaynağı olsa da kimileri için yorgunluk sebebi. Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kişi eklem ağrılarından, halsizlikten, sürekli uyku isteğinden bahsediyor ve bu da bahar yorgunluğu olarak adlandırılıyor. Bahar aylarında genelde sıkça karşılaşılan bir durum olan yorgunluğun nedeni insan metabolizmasında gerçekleşen bazı değişikliklerden kaynaklanabilir. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınır ve mevsim değişikliklerinde taşınma sırasında birtakım değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu durumda beraberinde ruhsal sıkıntılarla birlikte yorgunluğa neden olabilir.

Bu bahar kendinize kurduğunuz sofraları bir kere olsun gözden geçirme şansı tanıyın. Doğru ve yanlışlarınızın okları hangi yöne doğru bakıyor gözlemleyin. Baharın gelişi size kışın alınan kiloların geri verilmesinin sinyallerini mi veriyor? yoksa vücudun yeniden taptaze bir şekilde canlanmasını mı fısıldıyor? Cevabınız her ne olursa olsun bu baharı sağlıklı beslenmeye başlamak için bir fırsat haline getirmeye çalışın. Kendinizi sürekli yorgun, halsiz hissediyor ve uykulu halinizden bir türlü kurtulamıyorsanız, beslenmenizde ve yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle enerji kazanabilirsiniz. İşte sizlere bahar yorgunluğuyla başa çıkmanın pratik yolları:

Beslenmenize Dikkat Edin

Dört yapraklı yonca diyeti, bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek için uygulanabilecek en ideal diyettir. Dört yapraklı yonca diyetinde temel hedef ihtiyacımız olan taze mevsim meyve ve sebzeleri, az yağlı süt ve süt ürünleri, rafine edilmemiş tam tahıllılar, et ve et ürünlerini sofralara taşıyarak beslenme çeşitliliği oluşturulmuş bir menü tüketmektir.

 • Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Mandalina, kivi, kuşburnu, ve portakal gibi meyvelerle, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırın. Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.
 • Haftada 1 kez kırmızı et, en az 2 kez balık, 2 kez kurubaklagiller, 2-3 kez yumurta ve hergün  yarım avuç kadar fındık, badem tüketilmelidir.
 • Bahar yorgunluğundan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere beslenmenizde özellikle yer vermelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinlerin başında yoğurdu sayabiliriz. Bu nedenle sofranızdan yoğurdu eksik etmeyin.
 • Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı da ilave etmemiz faydalı olacaktır.
 • Ekmek ve tahıl grubu ihtiyacımızı ise kepekli ürünlerden tercih edilmeli.
 • Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarından destek alınmalıdır.
 • Bahar ayında vücudumuzun A, B ve C vitaminlerine ve potasyum, magnezyum minerallerine olan ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır.
 • Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Ödem de yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu tüketilmelidir.
 • Fiziksel aktivite kişiyi hem rahatlatır hemde metabolizmayı hızlandırır.

Hayat Tarzınızda Değişiklikler Yapın

 • Akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca odanızı mutlaka havalandırın. Oksijen sizi daha enerjik kılabilir.
 • Akşamları yatmadan önce sizi rahatlatacak bir kitap okuyabilirsiniz.
 • Düzenli uyku saatleri belirlemeli ve bu saatlere göre sadık kalmalısınız. Yeterli uyku gün boyunca enerjik kalmanıza yardım edecektir. Günde 7- 8 saat uyumaya çalışmalısınız.
   Haftada en az 5 gün yapacağınız tempolu yürüyüş ve aktif yaşam tarzını benimsemekte yine yorgunluğa karşı sizi koruyacaktır.
 • Bazı gevşeme egzersizlerini öğrenmekte yine rahatlatıcı etki gösterecektir.
 • Sabahları ılık bir duş almak sizi dinçleştirebilir.
 • Geceleri yağlı ve çok miktarda yemek yememeye özen gösterin.
 • Kafeinli içecekleri azaltın. Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları rahatlatıcı etkilerinden de yararlanmak için tercih edebilirsiniz.
 • Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. 
 • Paylaş