You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Blog & Makaleler

Antibiyotik direnci hakkında sorularBunları Biliyor musunuz?

Antibiyotik  ilaçlar nedir?

Antibiyotikler, mikropları öldüren veya çoğalmasını engelleyen ilaçlardır. Bu nedenle, insanlarda ve hayvanlarda mikrobik hastalıklarla savaşta çok önemli bir tıbbi silahtır. Örneğin kan zehirlemeleri veya zatürre gibi hastalıklarda. Veya bağışıklık sistemi zayıf olduğu hallerde önleyici tedavi olarak.

Antibiyotik direnç nedir?

Mikroplar, antibiyotik ilaçlara alışabilir ve böylece antibiyotik ilaçlara karşı direnç geliştirebilir, yani onlardan artık etkilenmeyecek bir hale dönüşebilirler. Bu şekilde antibiyotikler, bir ilaç olarak etkisini yitirir. Antibiyotikler fazla sık veya yanlış olarak kullanıldığında, bu alışma sürecine adeta davet çıkartılır ve bu süreç hızlandırılır. Yani antibiyotik direnci insanlar veya hayvanlar tarafından değil, mikroplar tarafından geliştirilir. Bu şekilde hızlıca çoğalabilir ve geliştirdikleri direnci başka mikroplara aktarabilirler.

Antibiyotikler neye karşı kullanılır? Neye karşı kullanılmaz?

Antibiyotikler, reçete ile verilmesi gereken, mikropların gelişimini önleyen veya onları öldüren ilaçlardır. Antibiyotikler sadece mikroplara karşı etkilidir. İnsanlarda ve hayvanlarda birçok farklı hastalığa neden olabilen virüslere, mantarlara ve asalaklara karşı etkisizdirler. Bu nedenle antibiyotik ilaçların sadece mikrobik hastalıklarda kullanılması önemlidir.

Antibiyotik direnç nasıl oluşur?

Söz konusu antibiyotik ilaca dirençli olan mikropların direnç genlerini henüz dirençli olmayan başka mikropların DNA’sına dahil etmesi suretiyle yeni dirençler oluşur. Her antibiyotik kullanımında ise, dirençli mikropların dirençli olmayan mikroplara karşı hayatta kalma üstünlüğü vardır. Bu şekilde bunların hayatta kalması ve çoğalması mümkündür. Tıpta ve veteriner hekimliğinde antibiyotik kullanımındaki artış, bu tür dirençlerin yayılmasını hızlandırmıştır.

Dirençli mikroplar neden sorun yaratır?

Antibiyotikler etkililiklerini yitirirse, bunun insan ve hayvan sağlığı üzerine etkisi oldukça büyük olur. Dirençli patojenlerin bulunduğu mikrobik enfeksiyonların tedavisi örneğin daha fazla sürer veya bazı durumlarda mümkün olmayabilir de. Bu şekilde dirençler, insan ve hayvanlara yapılan tıbbi tedavilerde ve de tarımda daha yüksek giderlere yol açabilir ve ağır hastalık seyirleri ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Hayatlarında hiçbir zaman antibiyotik kullanmamış olan insanlar ve hayvanlar da, dirençli mikropların neden olduğu bir enfeksiyona yakalanabilir. Bu tür dirençlerde dünya çapında güçlü bir artış kaydedilmektedir. Bu durum endişe verici bir gelişmedir.

Doz atlatmayınız.

İlacınızı almayı unutmanız  halinde enfeksiyonunuz daha uzun sürebilir ve tedaviniz olumsuz etkilenebilir. Yan etkiler meydana gelirse ve bu nedenle tedaviyi yarıda kesmek isterseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Antibiyotikleri doğru nasıl kullanırım?

Antibiyotik kullanımı ile ilgili sorularınız varsa veya emin değilseniz veya örneğin antibiyotik dozunuzu almayı unuttuysanız, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Çünkü bazı mikrobik enfeksiyonların antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmesine gerek yoktur. Birçok idrar yolu ve kulak iltihabını yenmek için örneğin, vücudun kendi bağışıklık sistemi yeterlidir - hiç antibiyotik ilaç kullanmadan.

Antibiyotiklerinizi başkalarına vermeyiniz.

Size yazılan antibiyotikleri başkalarına vermeyiniz. Tedaviniz siz göre ayarlanmış olup kişisel ihtiyacınıza uygun olarak belirlenmiştir. Antibiyotikler, doktorun tarif ettiği şekilde kullanılmalı.

Hatalı kullanım dirençlere yol açabilir. Şimdiye kadar kullanılan antibiyotikler direnç geliştirmiş mikroplara karşı artık etkili değildir. Doktorunuzun sizin için öngördüğü doz ve tedavi süresini aynen uygulayınız. Sizin ihtiyacınıza göre ayarlanan doz sayesinde antibiyotik ilacınızın en iyi şekilde etki etmesi sağlanır. Tedaviyi, birkaç günden sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile, yarıda kesmeyiniz.

 

Antibiyotiklere  karşı direnç :

Doğru mu  Yanlış mı?

Antibiyotik kullanımı ile ilgili doğru yanıtlar

ANTİBİYOTİK  KULLANAN KİŞİ DİRENÇ GELİŞTİRİR.

Doğru mu yanlış mı?

YANLIŞ: Direnç geliştiren  insanlar değil, mikroplardır. Dirençli mikroplar çoğalarak bir kişiden bir diğerine veya hayvanlar ile insanlar arasında bulaşabilir. Bunlar bir enfeksiyonun tedavisini zorlaştırabilir veya en kötü durumda imkansız hale getirebilir.

ANTİBİYOTİK İLAÇLAR VİRÜS ÖLDÜRÜR.

Doğru mu yanlış mı?

YANLIŞ: Antibiyotikler, reçete ile verilmesi gereken, mikropların gelişimini önleyen veya bu mikropları öldüren ilaçlardır. Grip, soğuk algınlığı, çoğu mide-bağırsak hastalıkları, mantar hastalıkları gibi virüs nedenli veya sıtma gibi asalaksal enfeksiyonlarda, antibiyotikler etkisizdir.

SULARA ULAŞAN ANTİBİYOTİKLER ÇEVREYE ZARAR VERİR.

Doğru mu yanlış mı?

DOĞRU: Antibiyotikler, biyolojik yollarla etki eden maddelerdir. Hastalıkta beklenen etkileri, sularda yaşayan doğal canlılar üzerinde de söz konusudur. Özellikle kamu kaynaklı atık sularda bulunan diğer kimyasallarla birlikte balıklara ve suda yaşayan diğer canlılara zarar verebilirler.

ANTİBİYOTİK İLAÇLAR GRİP VE NEZLEDE YARDIM EDER.

Doğru mu  yanlış mı?

YANLIŞ: Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir. Nezleye ve griplere virüsler neden olur.

ANTİBİYOTİKLER SULARA DA BULAŞIR.

Doğru mu yanlış mı?

Doğru: Antibiyotikler, vücudumuzda bozunmaz. Metabolizmamızın bir işlevi sonucunda onların bir kısmı, tuvalet üzerindenatık sulara ulaşır. Atık su  arıtma tesislerimiz de bu maddeleri temizlemezler. Onlar doğrudan sulara ulaşır.

GEREKSİZ  KULLANIM ANTİBİYOTİKLERİN ETKİSİZ OLMASINA NEDEN OLUR.

Doğru mu yanlış mı?

DOĞRU: Antibiyotik, kullanıldıkça körelen bir kılıç gibidir. Her antibiyotik kullanımında onlara karşı dirençli olan mikropların çoğalması söz konusudur; zira diğer mikroplar ölür ve onlara yer açılır.

  • Paylaş